Pińczów już wkrótce zostanie uznany za obszar ochrony uzdrowiskowej. Kuracjusze będą mogli korzystać z leczniczej wody, klimatu i borowiny.
Beata Kita, zastępca burmistrza Pińczowa informuje, że zakończyły się już konsultacje społeczne przeprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia i na stronie internetowej departamentu opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej dla części Pińczowa oraz sołectw: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonym na obszarze gminy Pińczów.
Do końca czerwca rozporządzenie ma zostać podpisane, a Pińczów stać się obszarem ochrony uzdrowiskowej.
– Mamy potwierdzone lecznicze właściwości klimatu, mamy potwierdzone złoża borowiny, a także leczniczej wody. Co prawda ujęcie znajduje się w miejscowości poza gminą, jednak większość podziemnych złóż znajduje się na terenie gminy Pińczów – mówi.
Jak zapewnia Beata Kita, tak wiele walorów przyszłego uzdrowiska umożliwia szeroki zakres usług leczniczych.
– Wszystkie trzy elementy: klimat, woda i borowina umożliwiają leczenie chorób kardiologicznych, ortopedycznych, reumatologicznych, ale i innych – wymienia.
Uzyskanie statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej, to pierwszy z etapów zabiegania o uzdrowisko. Pińczów będzie mógł dodać do swojej nazwy „Zdrój” po wybudowaniu zakładu lecznictwa uzdrowiskowego.
Pierwszy zakład leczniczy na terenie gminy Pińczów ma powstać za 5 lub 6 lat. Gmina będzie zabiegała o pozyskanie inwestorów zainteresowanych prowadzeniem takich obiektów.
W regionie od lat funkcjonują uzdrowiska w Busku-Zdroju i Solcu-Zdroju. Kolejne mają powstać w Kazimierzy Wielkiej i w Czarnieckiej Górze w gminie Stąporków.