Z 17 kąpielisk będą mogli korzystać plażowicze w województwie świętokrzyskim. Wybierajmy do wypoczynku miejsca do tego przeznaczone, które są odpowiednio oznakowane, nad bezpieczeństwem czuwa ratownik, a jakość wody jest regularnie badana – apelują służby sanitarne.
Robert Orzechowski, kierownik oddział nadzoru higieny środowiska z Wojewódzka Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach przekazał, że od 1 lipca w województwie świętokrzyskim dostępnych będzie 17 kąpielisk. To zbiorniki kontrolowane pod kątem sanitarno-porządkowym. Wodę badano na obecności bakterii, zakwitu sinic, a także różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Pierwsze kąpieliska w regionie udostępniono 15 czerwca, to m.in. Cedzyna i Gutwin. We wtorek dołączyło do nich kąpielisko w Radoszycach, z kolei 29 czerwca oficjalnie do kąpieli udostępnione zostaną zbiorniki w Rejowie i Strawczynie. Od 1 lipca sezon ruszy m.in. na Sielpi i Andrzejówce.
Robert Orzechowski zaznaczył, że podczas kąpieli warto zwracać uwagę na kolor wody – zielono-brunatna o gnilnym zapachu może świadczyć o zakwicie sinic, co stwarza zagrożenie dla zdrowia. Ważne jest również monitorowanie obecności zanieczyszczeń takich jak szkło, tworzywa sztuczne czy inne odpady. Wszelkie nieprawidłowości powinny być niezwłocznie zgłaszane do organizatora kąpieliska lub lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej.
Listę dostępnych kąpielisk i jakość wody można sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego, pod adresem https://sk.gis.gov.pl/.
Robert Orzechowski zwrócił uwagę, że ze względów bezpieczeństwa należy z rozwagą i rozsądkiem wybierać miejsca do kąpieli; tylko te, które są odpowiednio oznakowane. Zbiorniki, które nie spełniają wymogów zgodnych z przepisami prawa, często okazują się niebezpiecznymi miejscami do kąpieli; mają przeważnie nieznane dno i głębokość, a woda w nich zazwyczaj jest skażona.