Uniwersytet Warszawski i Jagielloński najlepsze w Polsce w rankingu szkół wyższych, który opublikowały dziś Perspektywy. W tegorocznym zestawieniu kieleckie uczelnie zajęły odlegle pozycje.
Podobnie jak rok temu Politechnika Świętokrzyska znalazła się w gronie szkół sklasyfikowanych na miejscach 61-72. Profesor Zbigniew Koruba, rektor kieleckiej uczelni nie ukrywa, że to miejsce go nie zadowala, natomiast widzi też poprawę w stosunku do ubiegłego roku.
– Wśród uczelni technicznych poprawiliśmy się o 2 pozycje. W niektórych aspektach również wypadamy lepiej. Przykładem jest umiędzynarodowienie uczelni. Mieliśmy słaby wynik, a teraz na 100 punktów możliwych do zdobycia są 93 punkty – informuje rektor.
W rankingu uczelni technicznych Politechnika Świętokrzyska awansowała z 21 miejsca w Polsce na 19. Profesor Zbigniew Koruba zapowiada starania, zwłaszcza w aspekcie publikacji i badań naukowych, by w przyszłym roku zająć wyższe miejsce w rankingu Perspektyw.
Gorzej niż uczelnia techniczna z Kielc oceniony został Uniwersytet Jana Kochanowskiego, który znalazł się w ósmej dziesiątce publicznych uczelni akademickich. Piotr Burda, rzecznik UJK mówi, że to ta sama pozycja rankingu Perspektyw co rok, dwa i trzy lata temu. Jak tłumaczy, wpływ na ten wynik mają czynniki społeczno-gospodarcze, na które UJK nie ma wpływu.
– Są to różne czynniki, na przykład losy ekonomiczne absolwentów, które z racji niskich zarobków w naszym regionie stawiają nas na przegranej pozycji. Natomiast cieszymy się z rankingów światowych, gdzie wypadamy znacznie lepiej. Przykładowo, według Times Higher Education World University Ranking jesteśmy na 12 miejscu w Polsce – mówi rzecznik UJK.
Piotr Burda dodaje, że ranking Perspektyw nie przekłada się na zainteresowanie kandydatów na studia. Według danych z ostatnich lat, UJK jest jedną z najchętniej wybieranych uczelni w Polsce.
Perspektywy przygotowały również ranking niepublicznych uczelni. Na 49 uwzględnionych w nim szkół wyższych, 32 miejsce zajęła Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach.
Ranking Perspektyw uwzględnia między innymi takie czynniki jak potencjał naukowy, zarobki absolwentów, warunki kształcenia, ale też prestiż uczelni.
Pełne wyniki dostępne pod adresem: ranking.perspektywy.pl.