W starachowickim szpitalu można się zaszczepić przeciwko HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzkiemu wirusowi brodawczaka, odpowiedzialnemu za zachorowania na raka szyjki macicy, prącia, a także inne choroby nowotworowe.
Szczepienia są przeprowadzane u dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia, do ukończenia 14. roku życia, w schemacie dwudawkowym – informuje rzecznik starachowickiej lecznicy Małgorzata Kałuża.
– Dla rocznika 2010 szczepienie musi być rozpoczęte przed ukończeniem 14. roku życia i może być zakończone po dacie 14. urodzin (z zachowaniem dwudawkowego schematu). Dzieci, które na dzień rozpoczęcia programu otrzymały już pierwszą dawkę szczepienia (poza programem), mogą otrzymać kolejną dawkę już w ramach programu – wyjaśnia.
Wirus HPV jest rakotwórczy i może powodować zarówno złośliwe, jak i łagodne zmiany w organizmie.
Jakie dokładnie zagrożenie niesie HPV?
Występuje ponad 200 typów HPV, wśród których 40 wywołuje zmiany: skórne w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Wyróżniono typy wirusa wysoce rakotwórcze i o małym ryzyku rakotwórczym. Wywołują one m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych (kłykciny) i brodawczaki oraz typy o wysokim potencjale rakotwórczym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. HPV, oprócz raka szyjki macicy, może wywoływać również raka pochwy i sromu u kobiet, raka prącia u mężczyzn, raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci.
Jak dochodzi do zakażenia HPV?
Zakażenia HPV szerzą się głównie drogą płciową, poprzez kontakt bezpośredni ze zmianami skórnymi lub na błonie śluzowej oraz drogą wertykalną w czasie porodu (ryzyko zakażenia niewielkie). Do zakażenia dochodzi najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Okres wylęgania wynosi od 1 do 8 miesięcy. Okres zakaźności to czas utrzymywania się zmian chorobowych.
Jak zaszczepić dziecko przeciwko HPV?
Wizytę można umówić rejestrując się w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (41) 273 93 93, a także przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00), albo Internetowe Konto Pacjenta.