– Zmiany w ratuszu są ewolucyjne, nie rewolucyjne – powiedziała prezydent Kielc Agata Wojda, odnosząc się do wprowadzonej przez nią nowej struktury organizacyjnej urzędu miasta.
Jak zaznaczyła – ten proces poprzedzono analizą formalno-prawną, bowiem stanowił duże wyzwanie. Teraz organizacja pracy wydziałów i jednostek magistratu będzie bardziej funkcjonalna, a potencjał urzędników zostanie lepiej wykorzystany.
– Jednocześnie nie chcieliśmy w znaczący sposób rozbudowywać struktury urzędu, żeby nie tworzyć dodatkowych stanowisk dla kadry kierowniczej. Natomiast mocno postawiliśmy na doświadczonych ludzi, którzy przez lata poświęcali swój czas pracy na rzecz miasta – zaznaczyła Agata Wojda.
– Jest bardzo dużo awansów wewnętrznych, z drugiej strony jest też zapowiedź ogłoszenia kilku konkursów na stanowiska dyrektorskie, a w najbliższym czasie, myślę, że będę mogła poinformować o transferach z innych samorządów osób, które do tej pory tam rozwijały się zawodowo, a których potencjał chcielibyśmy wykorzystać w Kielcach – powiedziała.
Prezydent podkreśliła, że realizuje zapowiedź ze swojej kampanii wyborczej o integracji zadań ratusza, które związane są z dawaniem nowych impulsów, dlatego powstało Biuro Rozwoju Miasta. Będzie ono odpowiadało za realizację kluczowych, strategicznych projektów. W biurze znajdzie się komórka Smart City, która po analizie wielu danych podejmować będzie decyzje na podstawie faktycznych trendów. Jest też Biuro Planowania Przestrzennego i komórka odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.
Agata Wojda zaznaczyła, że nie będzie zwolnień grupowych w magistracie. Dyrektorzy wydziałów dostaną bardzo dużą autonomię w kwestii polityki kadrowej.
– To oni wiedzą, jak układać pracę referatów, jak dobierać ludzi kompetentnych. Jednocześnie dajemy sobie kwartał na analizę możliwości wykrzesania potencjału zaangażowania pracowników, podziału kompetencji. Dyrektorzy po tym okresie testowym będą rozmawiać z nami, gdzie dostrzegają konieczność przesunięć, ewentualnie deficyty w kontekście zasilenia kadrowego, a gdzie uważają, że są osoby, które nie przystają do zadań im powierzonych – dodała.
Gość Radia Kielce poinformowała również, że Piotr Rogula, który obecnie jest jej pełnomocnikiem, obejmie stanowisko wiceprezydenta miasta w pierwszej połowie lipca. Ma to związek z koniecznością dotrzymania zobowiązań związanych z jego zawodem prawniczym. Teraz jest zaangażowany w wiele spraw dotyczących miasta, również w reorganizację ratusza. Natomiast zrezygnuje z zasiadania w radzie nadzorczej kieleckiego MPK. Po objęciu stanowiska zajmie się kwestiami klimatu, środowiska, zrównoważonego rozwoju, mieszkalnictwa.
Prezydent zapowiedziała, że będzie dążyć do zbycia udziałów miasta w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji.
– Uważam, że teraz jesteśmy w nie do końca przejrzystym dualizmie. Powinniśmy traktować MPK jako komercyjnego przewoźnika, który w ramach transparentnych postępowań wygrywa przetargi na realizację przewozów pasażerskich. Jednocześnie jesteśmy mniejszościowym udziałowcem MPK, co stawia nas w roli patrzenia na tę spółkę z dwóch stron, zatem powinniśmy uregulować tę sytuację, szczególnie w kontekście wyzwań, które są przed nami. Wkrótce też zostanie ogłoszony nowy przetarg komunikacyjny. Nie możemy miejskiej spółki traktować w sposób uprzywilejowany – stwierdziła.
Agata Wojda dodała również, że Miejski Zarząd Dróg będzie miał nieco mniejsze kompetencje, niż dotychczas, ponieważ strategiczne decyzje dotyczące komunikacji w mieście powinny być podejmowane w urzędzie.