Prawie 100 absolwentów kierunku lekarskiego UJK złożyło w czwartek (27 czerwca) przyrzeczenie lekarskie podczas absolutorium, które odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej. Teraz czeka na nich wybór specjalizacji i praca z pacjentami.
Adam Jastrzębski chciałby specjalizować się w psychiatrii. Jak mówi, studia w Collegium Medicum UJK były wymagające, ale bardzo dużo z nich wyniósł.
– Bardzo wiele przeżyłem, bardzo wiele się nauczyłem przez ten czas. Z drugiej strony jestem podekscytowany, że mogą zacząć pracę w zawodzie, do czego dążyłem przez 6 lat. Wiem, że wiele jeszcze jest przede mną, ale jestem szczęśliwy, że etap studiów mogę uznać za zamknięty – mówił Adam Jastrzębski.
Przyrzeczenie lekarskie składała także Paulina Krawczyk. Absolwentka kierunku lekarskiego zapowiada, że zostaje w Kielcach i ma nadzieję, że uda jej się zrobić specjalizację związaną z kardiologią.
– Te 6 lat bardzo wiele mnie nauczyło. To nie było tylko edukacja, teoria, ale również nauka życia. Nasza uczelnia dała ogromne możliwości rozwoju studentom medycyny, zarówno pod względem zajęć klinicznych jak i teoretycznych. Jestem bardzo zadowolona i będę miło wspominać ten czas – zapewniała Paulina Krawczyk.
Profesor Stanisław Głuszek, rektor UJK podkreślał, że to wyjątkowy dzień nie tylko dla kieleckiej uczelni, ale również dla naszego regionu. Jak mówił, około 60 procent absolwentów kierunku lekarskiego decyduje się swoją karierę zawodową związać z województwem świętokrzyskim.
Profesor Marianna Janion dziekan Collegium Medicum UJK nie ukrywała, że dzisiejszy dzień niesie ze sobą wiele wzruszeń. Jak mówiła, dla absolwentów kierunku lekarskiego zaczyna się nowy ważny i niełatwy etap życia.
– Czeka ich ogrom pracy, który wymaga cierpliwości. Zdobywanie doświadczenia nie jest proste, to ogromne wyzwanie. Ale chcę im powiedzieć, żeby nie zapominali o sobie i swoich najbliższych, żeby realizowali się w swoich pasjach – mówiła profesor Marianna Janion.
Było to już czwarte absolutorium w historii kierunku lekarskiego na UJK. Tradycyjnie uczestniczyli w nim również absolwenci English Divisin, czyli studiów medycznych w języku angielskim.