Swing, gospel, przeboje z operetki i musicalu, czy gala wokalna ze śpiewakami związanymi z ziemią buską. Aż sześć różnorodnych propozycji znalazło się w programie drugiego dnia XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju.
Jak mówi Artur Jaroń, dyrektor artystyczny wydarzenia, niedziela zawsze jest dniem wypełnionym koncertami.
– Tradycyjnie jest bogata w wydarzenia artystyczne nie tylko w Busku-Zdroju, ale w zaprzyjaźnionych z Buskiem gminach. O godz. 13.00 w gminie Złota, w kościele pw. Urszuli Ledóchowskiej, wystąpią soliści: Joanna Nawrot – sopran, Piotr Maciejowski- tenor, Jan Żądło – baryton. Przy fortepianie Katarzyna Sroka, która też koncert poprowadzi. Usłyszymy muzykę baroku, ale także muzykę religijną – zapowiada.
O godz. 16.00 warto być w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju, gdzie w muszli koncertowej zabrzmi koncert pod hasłem „Cały ten swing”. Wystąpi Big Band „Boogie Band” Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach pod dyrekcją Marcina Stojka. Światowe przeboje znanych kompozytorów w aranżacjach na ten skład zaśpiewa Aleksandra Lipińska, a całość poprowadzi Agnieszka Wiecha.
Z kolei o godz. 17.00 festiwal zagości w powiecie staszowskim, w Pałacu w Wiśniowej. Tu na melomanów czeka koncert operetkowo-musicalowy, w którym wystąpią: Marzena Trzebińska – sopran, Jakub Milewski – baryton i Zespół Strauss Ensemble z Arturem Jaroniem, który poprowadzi to muzyczne spotkanie. Koncert odbywa się pod patronatem wojewody świętokrzyskiego, Józefa Bryka oraz burmistrza Staszowa, Leszka Kopcia.
O godz. 17.30 trzeba zawitać do Skalbmierza. Artur Jaroń zapowiada, że w tutejszym kościele pw. Jana Chrzciciela wystąpi gwiazdorski skład.
– Wiesław Ochman – tenor, Magdalena Idzik – mezzosopran, przy organach Robert Grudzień, a w ramach debiutu festiwalowego wystąpi Emilia Bałaga – wymienia.
Artur Jaroń zwraca uwagę, że tradycyjnie już, w pierwszą festiwalową niedzielę jeden z koncertów odbywa się w Ożarowie, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin. Początek o godz. 19.00.
– Wystąpi zespół barkowy Royal Baroque Ensemble, któremu szefuje Tomasz Ślusarczyk, grający na trąbce barokowej. Solistką będzie sopranistka, Iwona Lubowicz. Przy klawesynie zasiądzie znakomita klawesynistka, Lilianna Stawarz. Wieczór dopełni Chór Gaude Vitae ze Stalowej Woli. Warto posłuchać tego koncertu, bo to będzie nie tylko muzyka instrumentalna, ale i wokalna z towarzyszeniem zespołu oraz a capella. Akustyka tej świątyni sprzyja muzyce wokalnej – zaznacza.
Drugi dzień festiwalu zakończy się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury, gdzie o godz. 20.00 rozpocznie się „Buska gala wokalna”. Dyrektor artystyczny wyjaśnia, że wystąpią artyści w różny sposób związani z tym regionem.
– Joanna Nawrot – sopran, Klaudia Duda – sopran, Witold Matulka – tenor, zaprzyjaźniony z Buskiem, Piotr Maciejowski – uznany tenor, który będzie debiutował w Busku. Solistom towarzyszyć będzie Buska Orkiestra Zdrojowa, pod wodzą Pawła Korepty. W programie: arie i duety z operetek i musicali – zapowiada.
Festiwal w Busku-Zdroju potrwa do 7 lipca.