Chodzi o planowaną budowę ulicy Lwowskiej bis, która będzie elementem drogi wojewódzkiej nr 723 i ułatwi podróż w kierunku Podkarpacia. Dziś (wtorek, 9 lipca) zdenerwowani mieszkańcy okolicznych budynków spotkali się z projektantem nowego węzła komunikacyjnego.
Najwięcej uwag mieli odnośnie nasypu, po którym ma przebiegać obwodnica. W najwyższym miejscu ma mieć on prawie 7 metrów wysokości. Zdaniem mieszkańców jest to złe rozwiązanie, ponieważ ich domy znajdą się wówczas w korytarzu. Z drugiej strony będzie mur, który wybudowano w ramach zabezpieczeń przeciwpowodziowych, a także wał wiślany. Argumentują, że należałoby ślad drogi pociągnąć dalej, gdzie są nieużytki, z daleka od ludzkich zabudowań. – Inaczej nie będziemy mieli ani przepływu powietrza, ani dostępu światła – tłumaczyli.
Marzenia mieszkańców rozwiał Wojciech Jędrys, projektant trasy. Jak stwierdził, nie jest planowane wykupienie dodatkowych gruntów pod tę inwestycję. Jest ona przygotowywana na bazie tego, co opracowała kilkanaście lat temu Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA miała być realizatorem budowy, jednak brak pieniędzy zamroził na wiele lat powstanie Lwowskiej bis.
Barbara Kieres, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg w Kielcach zapewniła, że uwagi mieszkańców zostaną przeanalizowane, jednak nie należy spodziewać się dużych zmian w koncepcji.
Lwowska bis będzie mieć niespełna 1,4 kilometra. Inwestycja zakłada budowę drogi dwujezdniowej, dwóch rond, dwóch łącznic oraz wiaduktów nad ulicą Portową i Torową. Oprócz tego, zamontowane zostaną ekrany akustyczne. Przebudowany zostanie także istniejący odcinek drogi wojewódzkiej 723.
Inwestycja ma kosztować ponad 92 mln złotych, z czego 57 mln zł pochodzi z dofinansowania Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pozostałe pieniądze zapewnia samorząd województwa.
Umowa z wykonawcą była podpisana pod koniec lutego tego roku. Od tamtej pory ma on 26 miesięcy na wykonanie wszelkich prac związanych z projektem i pozwoleniami. Kolejnych 20 miesięcy będzie na prace budowlane. Zakończą się one, zgodnie z umową, 27 grudnia 2027 roku.