Nie tylko zioła, ale także jadalne kwiaty są coraz częściej wykorzystywane w polskiej kuchni. Dobrze wyglądają i mają właściwości lecznicze – mówili w środę (10 lipca) eksperci podczas spaceru tematycznego w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.
Wakacyjna Akademia Przyrody to cykl warsztatów i spacerów tematycznych, które odbywają się w kieleckim Ogrodzie Botanicznym. Tym razem uczestnicy poznali właściwości jadalnych ziół i kwiatów. Prowadząca spacer Joanna Słomka podkreśla, że jest bardzo dużo jadalnych roślin, ale nie każdy o tym wie. Dodaje, że większość z nich to zioła, które wykorzystujemy w kuchni i w medycynie naturalnej.
– Możemy spożywać kwiaty akacji, bergamotki czy wiosenne bratki. Nieoczywistym wyborem są też kwiaty cukinii, które zazwyczaj jemy w formie owocu. Dobrze smakują obsmażone w cieście naleśnikowym lub jako dodatek do sałatek. Coraz częściej na stołach pojawiają się pięknie kwitnące kwiaty jak jaśmin i lawenda – wymienia.
I dodaje: – Mamy też niebieskie kwiaty ogórecznika, polecane w problemach z nadciśnieniem i przepływem krwi. Można dodawać je do deserów, sałatek lub kandyzować. Niektórzy robią z nich herbatę lub dodają do kąpieli. Wszystkie zioła i kwiaty wzbogacają nasze potrawy i dostarczają więcej witamin – wymienia prowadząca.
Joanna Słomka mówi, że naturalne składniki potraw są teraz modne, a to przekłada się na większą dostępność np. jadalnych kwiatów.
W spotkaniu wzięła udział m.in. pani Sylwia, która interesuje się taką tematyką.
– Z wykształcenia jestem farmaceutą, skończyłam również kierunek apteczno-zielarski, więc przyroda i zioła były mi bardzo bliskie. W kuchni stosuję dużo ziół, jak oregano, tymianek czy bazylia. Być może korzystałam kiedyś z niestandardowych ziół, lecz nie pamiętam jakie to były – mówiła.
Właściwości kwiatów poznawała też jedna z kielczanek.
– W swojej kuchni mam podstawowe przyprawy: tymianek, czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i kurkumę. Widziałam kiedyś w telewizji, że bratki są teraz elementem dekoracji i wiem, że można je jeść. Kwiatów raczej nie używam w potrawach, ale bardzo chętnie o tym posłucham – dodaje.
Na koniec, z zebranych kwiatów uczestnicy spaceru ułożyli pachnące obrazy.
Kolejny spacer odbędzie się w środę, 17 lipca, o godz. 10.30. Wstęp jest w cenie biletu do Ogrodu Botanicznego.