Jutro w południe (12 lipca) w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach odbędzie się wernisaż wystawy „Portret pamięci”, śląskiego malarza Krzysztofa Grzondziela podsumowujący jego półwiecze twórczości artystycznej.
Wystawa obejmuje ponad 70 dzieł twórcy, głównie obrazów, ale też szkiców, rzeźb i instalacji. Pomimo znacznego dorobku, artysta dotąd nie doczekał się wystawy prezentującej całość jego twórczości. W czasach PRL jego dzieła skutecznie były blokowane przez cenzurę. W 1988 roku artysta zdecydował się na bojkot oficjalnych imprez kulturalnych, skazując się jednocześnie na artystyczny niebyt.
Zmiany w podejściu do jego twórczości nie przyniósł także upadek komunizmu w Polsce – informuje Ewa Działowska, kierowniczka działu edukacji Ośrodka mówiąc, że Grzondziel jest artystą niepokornym, który nie służył żadnej władzy, a jego prace idealnie podsumowują otaczającą nas rzeczywistość.
Krzysztof Grzondziel, jak sam podkreśla, dokumentuje w swoich pracach postaci i zdarzenia historyczne, ale zawsze jest to jego subiektywny komentarz, stąd niezwykle charakterystyczne portrety prezydentów Polski nie są wolne od symboliki i stereotypów. Najwięcej prac dotyczy jednak prześladowania Polaków przez władze komunistyczne, dlatego często pojawiają się w jego twórczości motywy krat i murów więziennych. Początek wernisażu w piątek, 12 lipca o godzinie 12.00.