Ruiny Huty „Józef” w Samsonowie mają szanse stać się ważną atrakcją turystyczną gminy. Lokalne władze inwestują w ich zabezpieczenie, ale także upiększenie i uatrakcyjnienie terenu wokół. Powstanie muszla koncertowa, miejsce stanie się też przyjazne dla odwiedzających.
Wojciech Ślefarski, wójt gminy Zagnańsk podpisał umowę na opracowanie projektu drugiego etapu zagospodarowania terenu w obrębie ruin Huty w Samsonowie.
– Zaprojektujemy izbę regionalną związaną z zabytkami pieca hutniczego w Samsonowie. Chcemy także zagospodarować teren na parking, aby tak, jak przy Dębie Bartku było miejsce dla autokarów i wszystkich przyjezdnych – przybliża.
Wójt dodaje, że w planach jest odsłonięcie kolejnych dwóch zabytków związanych z ruinami, które obecnie są w złym stanie. Ma to nastąpić w porozumieniu i współpracy z konserwatorem zabytków.
W tej chwili trwa przygotowanie do realizacji pierwszego etapu prac. Wojciech Ślefarski mówi, że na ukończeniu jest opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który pozwoli ogłosić przetarg na prace wokół ruin.
– W ramach tych działań wykonamy ogrodzenie ruin pieca hutniczego, ale także odpowiednio je doświetlimy. Powstanie ścieżka informacyjno-edukacyjna wokół ruin oraz nieduża muszla koncertowa. Same mury zostaną zabezpieczone przed dalszą dewastacją – informuje.
Przetarg na pierwszy zakres prac ma zostać ogłoszony w ciągu miesiąca, a zakończenie robót przewiduje się za półtora roku. Gmina pozyskała pieniądze na inwestycję ponad milion łotych z Polskiego Ładu. Drugi etap, czyli przygotowanie projektu na drugą część zagospodarowania terenu potrwa około 2 lat, a następnie gmina będzie szukała funduszy na jego zrealizowanie.
Huta w Samsonowie powstała z inicjatywy Stanisława Staszica w latach 1818-23. Nazwa zakładu pochodzi od imienia gen. Józefa Zajączka, namiestnika Królestwa Polskiego, który położył kamień węgielny pod jego budowę. Ruiny stanowią część zespołu przemysłowego, wpisanego do rejestru zabytków.