Zagięty do dołu nos tworzący małą trąbę, krótki ogon i palce zakończone kopytami – to cechy charakterystyczne tapira, dużego ssaka, który w naturze zamieszkuje w tropikalnych i subtropikalnych rejonach Ameryki Południowej. Na świecie występują cztery gatunki tapirów, przedstawicieli jednego z nich można zobaczyć w ogrodzie zoologicznym w Lisowie.
Jak wyjaśnia Adrian Wąś, opiekun zwierząt w Leśnym Zaciszu, sympatycznie wyglądające tapiry anta mają spokojny charakter, ale to nie znaczy, że są bezbronne.
– W naturze, w obliczu zagrożenia potrafią być agresywne, ale raczej unikają konfrontacji z napastnikami, chowając się w zaroślach lub zanurzając się prawie całkowicie w wodzie. Wówczas oddychanie ułatwia niewielka trąba. Głównym pożywieniem tapira są gałązki, liście i owoce. Zwierzę, którego waga może wynieść nawet 250 kg potrafi zjeść nawet 40 kg pokarmu dziennie – tłumaczy.
Adrian Wąś podkreśla, że tapiry są znakomitymi pływakami i w wodzie czują się doskonale.
– Woda właściwie jest ich naturalnym środowiskiem i muszą mieć do niej dostęp, stąd też na wolności żyją przy rzekach Amazonii. Nie lubią wysokich temperatur, dlatego kiedy dokucza im skwar wchodzą do wody aby się schłodzić – opowiada opiekun.
Szacuje się, że pierwsze tapiry pojawiły się na naszej planecie blisko 35 milionów lat temu. Uważane są przez wielu przyrodników za „żywą skamielinę”, ponieważ prawie nie różnią się od swoich przodków z trzeciorzędu.
Tapir anta to gatunek znany od 1758 roku. Jest nazywany także tapirem grzywiastym i został wpisany na listę gatunków zagrożonych wyginięciem. Natomiast ostatnio odkrytym gatunkiem jest tapir amazoński, a odkrycia tego dokonano w 2013 roku.
„Leśne Zacisze” jest pierwszym i jedynym w województwie świętokrzyskim zoo. Placówka powstała w 2002 roku, a w 2016 roku uzyskała oficjalny status ogrodu zoologicznego. Zamieszkuje w nim około 120 gatunków zwierząt, pochodzących z sześciu kontynentów.