Blisko 2 tys. osób chce studiować w Politechnice Świętokrzyskiej. Władze kieleckiej uczelni podsumowały w czwartek (18 lipca) zakończoną właśnie rekrutację. Liczba kandydatów jest podobna, co w ubiegłym roku, a kandydaci najczęściej wybierają te same kierunki co ich poprzednicy.
Profesor Artur Maciąg, prorektor ds. studenckich i dydaktyki mówi, że największa liczba osób – około 300 – chce studiować informatykę.
– Na uwagę zasługuje fakt, że na kierunek budownictwo, który nie był bardzo popularny w ostatnich latach, teraz zgłosiło się aż 180 osób. Dużym zainteresowanie cieszy się także architektura. Chętnych do studiowania tego kierunku jest 125 osób. Z kolei na kierunek automatyka i robotyka, które są następne w rankingu zgłosiło się 163 kandydatów. To napawa optymizmem, ponieważ na rynku pracy brakuje specjalistów w tym zakresie – informuje prorektor.
Profesor Artur Maciąg dodaje, że w tym roku studenci kształcący się na kierunkach kluczowych dla naszego regionu otrzyma wysokie stypendia. Wsparcie obejmie żaków z budownictwa, inżynierii środowiska a także elektrotechniki, mechaniki budowy maszyn oraz informatyki przemysłowej i inżynierii danych.
– Urząd Marszałkowski ufundował w sumie 100 dziewięciomiesięcznych stypendiów po 1500 zł każdego miesiąca. Jest to program pilotażowy i mam nadzieję, że będzie on kontynuowany w kolejnych latach. Z naszych obserwacji wynika, że na kierunkach objętych stypendiami zainteresowanie studiowaniem jest większe niż w zeszłym roku – podkreśla.
Dużo chętnych kandydatów stara się dostać na kierunki anglojęzyczne – zwłaszcza mechanikę i inżynierię.
– W rekrutacji wzięło udział ponad 700 chętnych z zagranicy. Są to głownie osoby z Algierii i Ukrainy, ale także z Etiopii, Nigerii czy Maroka. Nie wiadomo ilu ostatecznie studentów zagranicznych zacznie naukę na Politechnice Świętokrzyskiej, bowiem część kandydatów może nie dostać wizy do naszego kraju – mówi prorektor.
Profesor Artur Maciąg dodaje, że spora grupa młodych osób chce kształcić się na studiach niestacjonarnych. Na razie kandydatów jest ponad 500, ale zwykle ta liczba znacznie się zwiększa we wrześniu. Na studia niestacjonarne nie ma rekrutacji, kandydat może się na nie zapisać.
Politechnika Świętokrzyska rozpoczęła dziś nabór uzupełniający. Tradycyjnie dotyczy on wszystkich kierunków za wyjątkiem architektury. Rekrutacja uzupełniająca potrwa do 23 lipca.
Z kolei 1 sierpnia rozpocznie rekrutacja dodatkowa, która zostanie zorganizowana z myślą o osobach poprawiających maturę. Potrwa ona do 15 września.