Pod hasłem „Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia nieodzownymi elementami profilaktyki chorób nowotworowych”, odbył się w sobotę (20 lipca) na kieleckim Stadionie piknik edukacyjny „gladiatorów”.
Janusz Marszycki, prezes Stowarzyszenia Mężczyzn z Chorobami Prostaty „Gladiator” przypomina, że profilaktyka, to nie tylko wykonywanie regularnych badań kontrolnych.
– Chcemy zachęcić do podjęcia gimnastyki i ogólnego wysiłku fizycznego. Na miejscu obecna była specjalistka rehabilitacji, która poprowadziła ćwiczenia relaksacyjne, oddechowe i rozciągające, dostosowane do panującego upału. Naszym celem jest stopniowe wprowadzenie uczestników do aktywności fizycznej, bez nadmiernego obciążenia. Do tej pory profilaktyka koncentrowała się głównie na badaniach kontrolnych, ale to tylko część całości. Profilaktyka obejmuje ogólne zmiany trybu życia, zdrowe odżywianie, aktywność fizyczną oraz redukcję stresu, który osłabia układ immunologiczny i zwiększa podatność na choroby, w tym nowotwory- podkreślił.
Jan Marszycki przypomniał, że w Polsce na choroby nowotworowe umiera codziennie 300, a rak coraz częściej dotyka osoby poniżej 50 roku życia.
– Profilaktyka jest najtańszą i najskuteczniejszą metodą walki z chorobami nowotworowymi, ponieważ leczenie jest kosztowne zarówno dla systemu opieki zdrowotnej, jak i dla pacjentów. Wspólne spotkania, takie jak to na stadionie leśnym są nie tylko okazją do aktywności fizycznej, ale także do wymiany doświadczeń i wsparcia w walce o zdrowie- dodał.
Jeden z „gladiatorów” przyznał, że od czterech lat leczy się na raka prostaty. Bycie w stowarzyszeniu i cykliczne spotkania dają mu siłę do walki z chorobą.
– Można wymieniać się informacjami, metodami leczenia, doświadczeniami. Dziś na przykład ćwiczenia, które również pomagają w zwalczaniu choroby, zarówno psychicznie, jak i fizycznie – tłumaczy.
Z kolei pana Stanisława do wzięcia udziału w spotkaniu namówił kolega, najstarszy członek stowarzyszenia.
– Słyszałem, że coś takiego istnieje. Od czasu do czasu trzeba się badać i ja to robię już od dawna, zanim jeszcze tu przyszedłem. Tutaj dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. No i jest przyjemnie spotkać się z osobami, które przeżywają to samo, co ja – dodał.
Bartłomiej Zapała, zastępca prezydentki Kielc podkreślił, jak ważna jest rola profilaktyki i organizacji tego typu wydarzeń.
– Moja obecność jest formą wsparcia i pokazaniem, że tego rodzaju inicjatywy społeczne mają ogromną wartość, tym bardziej w kontekście dwudziestolecia stowarzyszenia, które ma na celu wspieranie osób przechodzących przez trudne choroby. Pamiętajmy choroby nie wybierają, mogą dotknąć każdego z nas i zazwyczaj mierzymy się z nimi sami. Cierpimy, jesteśmy poddawani różnego rodzaju zabiegom medycznym, ale główny ciężar spada na nas. To wsparcie, które możemy uzyskać nie tylko od najbliższej rodziny, czy personelu medycznego, ale także od osób z doświadczeniem jest nieocenione. Mogą oni podzielić się swoimi historiami, podpowiedzieć, jak radzić sobie z chorobą i jak jej unikać poprzez profilaktykę. Takie wsparcie ma ogromną wartość nie tylko w przypadku chorób gruczołu krokowego i grupy mężczyzn, ale również w przypadku każdej choroby i wielu stowarzyszeń, które podejmują się podobnej misji – zauważa.
Przedsięwzięcie było współfinansowane przez gminę Kielce.