Strzelanie, ewakuacja rannego z pola walki, marsz na azymut to niektóre z elementów „pętli taktycznej”. Sprawdzian kończy szkolenie podstawowe terytorialsów w ramach programu „Wakacje z WOT”.
Szkolenie podstawowe, tak zwana „szesnastka” rozpoczyna służbę w WOT. Blisko 60 ochotników 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej od 6 lipca przez kolejne 16 dni realizuje swoje pierwsze wojskowe szkolenie. W trakcie „poligonu” nowo powołani żołnierze uczą się bezpiecznego posługiwania, strzelania oraz obsługi karabinka MSBS „Grot”, pierwszej pomocy, zielonej taktyki, topografii, musztry oraz współdziałania w jednym „organizmie”, jakim jest sekcja lekkiej piechoty. Szkolenie jest realizowane przez doświadczonych instruktorów 10 ŚBOT. Zdobyte umiejętności są weryfikowane końcowym sprawdzianem, jakim jest „pętla taktyczna”. Wraz z nowymi terytorialsami egzamin zdawało blisko 20 żołnierzy realizujących szkolenie wyrównawcze, które jest przeznaczone dla rezerwistów mających za sobą jedną z form służby wojskowej.
Sprawdzian tzw. „pętla taktyczna” został przeprowadzony wczoraj 19 lipca na placu ćwiczeń taktycznych w Kielcach tak zwanej „tarczowni” i został poprzedzony strzelaniem na strzelnicy w Jędrzejowie dzień wcześniej.
Egzamin został zorganizowany w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczają się między punktami, na których czekają przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdują na mapie, poruszają się marszem ubezpieczonym, skrycie, bo nie wiedzą gdzie i kiedy mogą najść na zasadzkę. Zadania, którym muszą sprostać to między innymi: ewakuacja rannego z pola walki, dostarczenie skrzynki amunicji czołgając się, orientacja w terenie przy pomocy mapy, busoli, wykorzystanie szyku patrolowego oraz znaków dowodzenia do skrytego przemieszczenia się, prawidłowe oraz w określonym czasie założenie maski przeciwgazowej. Ważnym elementem pętli jest także umiejętność zerwania kontaktu ogniowego w trakcie zasadzki.
– Projekt „Wakacje z WOT” to okazja, aby wstąpić do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Skierowany jest on przede wszystkim do ludzi młodych, uczniów ostatnich klas szkół średnich i studentów. Wstępując do WOT mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie i odbyć lekcję odpowiedzialności oraz jednocześnie w sposób aktywny i ciekawy spędzić wakacje. W tym okresie wyzwanie podjąć mogą także nauczycie, wykładowcy i pracownicy oświaty którzy chcą dobrze wykorzystać swoją przerwę wakacyjną – podkreśla płk Sławomir Machniewicz dowódca 10 ŚBOT.
Finałem pierwszego szkolenia jest przysięga, która odbędzie się w niedzielę 21 lipca 2024r.