Nowa era w leczeniu pacjentów w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze. Specjaliści z tej lecznicy wykonali pierwsze w Polsce zabiegi torakochirurgiczne, czyli w zakresie klatki piersiowej, przy pomocy robota Versius. Jest on bardziej mobilny od robota da Vinci.
– Zabiegi polegały na usunięciu raka płuca oraz usunięciu guzów, by móc je zbadać histopatologicznie i ocenić, czy były złośliwe – mówi Youssef Sleiman, dyrektor szpitala.
– Zabiegi robotem Versius dają większą możliwość, jeżeli chodzi o operacje torakochirurgiczne. Zabiegi robotyczne są bardziej precyzyjne, dostęp do zmiany w płucu jest dokładniejszy. Liczymy na to, że w przyszłości te zabiegi będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas tą metodą moglibyśmy wykonywać więcej operacji, szczególnie w zakresie nowotworów płuc. Daje ona większą szansę na usunięcie zmiany z minimalnym powikłaniem dla pacjenta – wyjaśnia dyrektor.
Są to również zabiegi mniej okaleczające i dzięki temu pacjent szybciej wraca do zdrowia.
Youssef Sleiman dodaje, że metody robotyczne są nie tylko precyzyjniejsze od laparoskopowych, ale też ułatwiają lekarzowi przeprowadzenie zabiegu.
– Robot też wykonuje te zabiegi metodą laparoskopową, tzn. wchodzimy do ciała pacjenta specjalnymi ramionami robota, którymi z odległości możemy sterować i usunąć zmiany patologiczne. Ruchomość tego sprzętu, to 360 stopni, co ułatwia dostęp i wykonanie tego zabiegu. Natomiast ruchomość ręki operatora, to 180 stopni. Dlatego dostępność do zmian jest większa robotem – mówi Youssef Sleiman.
Operacje wykonali lekarze Grzegorz Garbas, kierownik Oddziału VIII Chirurgii Klatki Piersiowej, oraz Tomasz Kossak, pod nadzorem włoskiego eksperta profesora Lorenzo Rosso z Polikliniki w Mediolanie.
Dotychczas specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Czerwonej Górze wykonali 6 zabiegów w zakresie klatki piersiowej z użyciem robota Versius.