Pies nie zdycha a umiera, tak uważają właściciele, którzy są w stanie zapłacić nawet 30 tys. zł za zabieg wszczepienia protezy swojego pupila, by zachować go przy zdrowiu.
Kielczanin Mateusz Pawlik z Cabiomede produkuje innowacyjne implanty, protezy i modele chirurgiczne dla psów, kotów a nawet zwierząt egzotycznych i eksportuje je na cały świat. Dzięki takim rozwiązaniom technologicznym zwierzęta po wypadkach czy amputacjach mają szanse na normalne funkcjonowanie.
Mateusz Pawlik jest absolwentem inżynierii biomedycznej na Politechnice Śląskiej i właśnie tam obecnie się doktoryzuje. Rozwiązania, które wykorzystuje w pracy komercyjnej jednocześnie opisuje przekazując cenną wiedzę naukową rozwijającej się branży weterynaryjnej.
Jak sam mówi, w weterynarii największym wyzwaniem jest rozmiar pacjenta i ogromne różnice w wadze stąd konieczność projektowania indywidualnych protez dla konkretnego pacjenta.
– Różnica wagi między najmniejszym a największym pacjentem jest pięćdziesięciokrotna. Najmniejszym pacjent jakiego mieliśmy to był miniaturowy york o wadze 1,6 kilograma, a najcięższy to alpaka i pies rasy olbrzymiej, którego waga dochodzi do 100 kilogramów.
Produkcja protezy czy implantu rozpoczyna się od tomografii komputerowej pacjenta, a następnie projektowany jest model 3D. Na tej podstawie drukowany jest indywidualny implant czy proteza.
Weterynarze specjaliści w szczególnych przypadkach np. operacji delfina potrzebują modelu operowanej części ciała, by móc przetestować zabieg i ewentualnie skorygować własne plany odnośnie zabiegu. Również w tym przypadku drukowane są w Kielcach specjalne modele ortopedyczne.
– Po projektowaniu elementy są drukowane na drukarce 3D. Kości z naszej autorskiej żywicy nie topią się w czasie wiercenia czy cięcia.
Nabywców na modele dla zwierząt znajduje na całym świecie.
– Jeżeli chodzi o modele ortopedyczne wykorzystywane do treningu chirurgicznego to tylko w tym roku były wykorzystywane w Meksyku, Tajwanie, Grecji, Dubaju czy Japonii.
Podobnie z implantami i protezami.
Swoje rozwiązania Mateusz Pawlik prezentuje również na sympozjach naukowych np. w Kalifornii podczas prestiżowego Veterinary Orhopedic Society Congress.
A wszystko powstaje w Kielcach przy ulicy Olszewskiego 6.