Muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu Eryka Parchańskiego można było posłuchać podczas kolejnego koncertu w ramach „Chopinowskich inspiracji”. Wydarzenie odbyło się w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Zgromadziło kilkuset melomanów.
22-letni pianista, absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach pochodzi z Bielska–Białej, ale przyznaje, że Kielce są bliskie jego sercu.
– Można powiedzieć, że to domowy koncert, ponieważ najważniejsze lata dojrzewania spędziłem w Kielcach. Tutaj poznałem siebie jako osobę, ale też poznałem muzykę. Bardzo ważne lata mojego rozwoju. W Kielcach oczywiście gra mi się cudownie, także przed swoją rodziną, bo duża jej część pochodzi właśnie z Kielc. To zawsze dla mnie ogromny sentyment, móc tu występować – dodał muzyk.
W wykonaniu młodego pianisty można było posłuchać m.in. czterech ballad Fryderyka Chopina.
Artur Jaroń, gospodarz wieczoru przyznał, że koncert „Chopinowskie inspiracje” wpisał się już w kalendarz kieleckich wydarzeń muzycznych.
– Jestem ogromnie szczęśliwy, że udaje nam się po raz piąty zrealizować „Chopinowskie inspiracje”, czyli promować artystów zarówno już bardzo uznanych, jak i młodych artystów, takich jak chociażby Eryk Parchański. To, że publiczność tłumnie przychodzi, często już godzinę przed koncertem, jest dowodem na to, że warto takie wydarzenia organizować – dodał Artur Jaroń.
Koncert „Chopinowskie inspiracje” doczekał się stałych bywalców.
– Bardzo lubię przychodzić na te koncerty. Podoba mi się jak grają ci artyści. W tamtym roku nie opuściłam żadnego z tych koncertów. Zauroczyłam się tą muzyką – powiedziała pani Mieczysława.
– Lubię słuchać muzyki klasycznej, spędzać w ten sposób czas. To jest dla mnie radość. Polubiłam muzykę Chopina i zadowolona jestem, bo w sobotnie wieczory nie muszę siedzieć sama w domu – powiedziała z kolei pani Krystyna.
Organizatorami „Chopinowskich inspiracji” są: Radio Kielce, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz”. Kolejny koncert odbędzie się za tydzień. Wstęp jest bezpłatny.
Eryk Parchański ur. 18.05.2002r. w Bielsku-Białej.
Student Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w ZPSM im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej. Następnie naukę kontynuował w klasie fortepianu Artura Jaronia w ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach, którą ukończył z wyróżnieniem.
Eryk dotychczas był laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Jest zdobywcą: pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach; drugich w: Augustowie, Koninie-Żychlinie i Płocku; trzecich w: Kownie i Augustowie. Ma na swoim koncie również Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu; Złotego Parnasa podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. We wrześniu 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Do ostatnich osiągnięć należy pierwsza nagroda na 52. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
Eryk jest trzykrotnym stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za swoje osiągnięcia artystyczne oraz Laureatem Programu Stypendialnego ,, Młoda Polska”.
Koncertował z Lwowską Orkiestrą Kameralną Akademia, Lwowską Orkiestrą Filharmonii Narodowej we Lwowie, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach, orkiestrą Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie oraz Orkiestrą Kameralną Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Trzykrotnie brał udział w recitalach w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, w Koncertach Chopinowskich Pod Pomnikiem w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest laureatem Estrady Młodych 55 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Na koncie ma także wiele koncertów w różnych krajach takich jak: Dania, Austria, Niemcy, Słowacja, Ukraina, Litwa, Francja, Japonia.
Eryk brał i bierze udział w wielu kursach mistrzowskich, gdzie szkolił się pod okiem znakomitych profesorów, m.in. Andrzej Jasiński, Kevin Kenner, Philippe Giusiano, Lidia Grychtołówna, Carlo Palese, Eugen Indjic, Mikhail Voskresensky, Yamamoto Takashi.