W ciągu trzech lat, 5 tys. fotografii ze zbiorów Muzeum Historii Kielc znajdzie się w ogólnodostępnej, bezpłatnej internetowej bazie danych. Placówka rozpoczęła realizację projektu „Digitalizacja, opracowanie i udostępnianie zbiorów ikonograficznych Muzeum Historii Kielc”.
Jak wyjaśnia Marcin Kolasa, kierownik działu gromadzenia i dokumentacji Muzeum Historii Kielc, digitalizacja obejmie zarówno zdjęcia wykonane przez kieleckich fotografów, działających w XIX w., jak i te pochodzące z okresu międzywojennego i czasu II wojny światowej, na fotografiach z lat powojennych kończąc.
– Wybieramy te najbardziej interesujące. Staramy się też zrobić przeglądarkę dostępną bezpłatnie dla każdego, w której będzie można wyszukać sobie fotografię po miejscu, dacie, osobach, albo wydarzeniu. Więc każdy pasjonat historii Kielc, który będzie chciał odszukać sobie jakieś interesujące fotografie, będzie mógł zrobić to przy pomocy tej wyszukiwarki na stronie internetowej – zapewnia.
Marcin Kolasa podkreśla, że budowana przeglądarka będzie dostępna dla osób z problemami wzroku.
– Będzie dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Planujemy robić audiodeskrypcję niektórych fotografii. Jest to bardzo ciekawy projekt i myślę, że w ciągu trzech lat będziemy stopniowo raczyć państwa tym, co digitalizujemy, a za trzy lata uruchomimy całość – mówi.
Kierownik działu gromadzenia i dokumentacji Muzeum Historii Kielc zaznacza, że realizowany projekt jest pierwszym etapem stworzenia w przyszłości cyfrowego Muzeum Historii Kielc i zdigitalizowania innych eksponatów ze zbiorów, w tym m.in. również obrazów, rzeźb, czy dokumentów.
Działanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z dotacji celowej Urzędu Miasta Kielce.