Rośnie liczba seniorów, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nadal są czynni zawodowo. Trend jest ogólnopolski i widoczny także w województwie świętokrzyskim.
W 2018 roku w całym kraju było 747 tys. pracujących emerytów, a pod koniec 2023 roku – 854 tys. Oznacza to, że w ciągu ostatnich 5 lat wzrost nastąpił wzrost o 14 proc – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie mazowieckim.
– W województwie świętokrzyskim w 2018 roku na tysiąc seniorów z prawem do emerytury, 95 osób kontynuowało zatrudnienie. W całym kraju było to 131 osób. Natomiast w 2023 roku liczba aktywnych zawodowo emerytów z prawem do świadczenia wzrosła i wyniosła 107 osób na każdy 1000 emerytów w regionie oraz 136 w kraju – dodał Wojciech Ściwiarski,
Wśród pracujących emerytów na koniec ubiegłego roku przeważały kobiety, które stanowiły 57,8 proc. wśród zatrudnionych seniorów. Średni wiek pracujących emerytów wyniósł 67 lat i 3 miesiące. Dla mężczyzn było to 68 lat i 9 miesięcy, dla kobiet – 66 lat i 1 miesiąc.
Zbigniew Brzeziński z Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach informuje, że pracujących osób, które nabrały praw do świadczenia emerytalnego będzie przybywać zarówno w Polsce, jak i w Europie.
– Powodem tego jest brak na rynku pracy fachowców, osób o dużym doświadczeniu w różnych dziedzinach. Dlatego jeżeli na emeryturę odchodzi pracownik o unikatowych kompetencjach, wówczas pracodawca chce go zatrzymać. Poza tym, im dłużej pracujemy, tym otrzymamy wyższe świadczenie emerytalne. Dlatego jeżeli czujemy się dobrze, mamy dobrą kondycję, to chcemy na tym rynku pracy zostać jak najdłużej – wyjaśnia Zbigniew Brzeziński.
Ponadto, dla wielu emerytów praca, w której spędzamy jedną trzecią doby, jest ważnym elementem życia. Sprawia, że musimy wyjść z domu i wykonujemy pracę, która jest użyteczna społecznie.
Pani Magdalena od 10 lat jest na emeryturze i cały czas pracuje jako księgowa. Jak mówi, nie robi tego wyłącznie z powodów finansowych.
– Przede wszystkim jestem zdrowa. Mam siłę, nie czuję się zmęczona, mam znajomych. Mam dobrą pracę, bo w tej firmie jestem zatrudniona od wielu lat. Pracuję nie tylko dla pieniędzy, po prostu lubię pracować. Poza tym lubię coś robić, lubię być obecna w życiu społecznym. Nie mam potrzeby siedzieć w domu. Mogę sobie żyć życiem osoby młodszej – przyznała pani Magdalena.
W gronie zatrudnionych emerytów największą grupą są osoby pracujące na umowę o pracę. Stanowią one 39,1 proc. tej zbiorowości. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność to 29,3 proc., a osoby pracujące na umowę zlecenia – 25,7 proc.
Najwięcej pracujących emerytów zatrudnianych jest w firmach i instytucjach świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną. Stanowią oni 15,6 proc. pracujących emerytów. Kolejne najczęściej zatrudniające seniorów sektory naszej gospodarki to: działalność związana z handlem hurtowym i detalicznym, naprawą samochodów i motocykli – 13,6 proc.