350 prac napłynęło na IV Ogólnopolski Literacki Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W tym roku ponad 10 zgłoszeń przyszło z zagranicy. Wyniki poznamy 7 września.
Z wielkiego zainteresowania cieszy się Ewa Działowska, kierownik działu edukacji i upamiętnienia Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
– Niespodzianką w tym roku jest to, że są prace spoza Polski: z Niemiec, Holandii, Austrii, Słowacji, Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, więc jesteśmy zaskoczeni, bo konkurs zrobił się międzynarodowy. Cieszymy się, bo z roku na rok ten konkurs się rozwija – zaznacza.
Co roku konkursowi towarzyszy temat przewodni. W tym roku brzmi on: „Granice”. Jak mówi Ewa Działowska, był on starannie dobierany, by pozwolił piszącym na swobodę twórczą.
– Staramy się, żeby ten temat był pojemny, żeby ktoś, kto pisze, sam mógł zadecydować, jak rozwinąć ten temat. W tym roku tym tematem były „Granice”, więc można je bardzo różnie pojmować: metaforycznie, dosłownie. Z tego co już wiemy, co zauważyliśmy po przejrzeniu prac że rzeczywiście ten temat jest bardzo różnie pojmowany i bardzo różne prace powstały: od science fiction do opowiadań w formie wspomnień wojennych. To pozwala przypuszczać, że w tym roku będzie bardzo ciekawie, będzie bardzo duża rywalizacja i ciężko będzie wybrać jury tę jedną, najlepszą pracę – zauważa.
Oceną prac zajmuje się jury, którego pracom przewodniczy dr Marek Maciągowski, dyrektor naukowy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. W tym składzie znalazły się też: Anna Zielińska-Brudek – prezes oddziału kieleckiego Związku Literatów Polskich i pisarka Irena Nyczaj. Na osobę, której opowiadanie zostanie ocenione najwyżej, czeka nagroda główna, w wysokości 5 tys. zł, ufundowana przez marszałek województwa świętokrzyskiego, Renatę Janik.
Ogłoszenie wyników będzie miało miejsce w sobotę, 7 września, o godz. 15.30, na placu Artystów.
Ogólnopolski Literacki Konkurs na Opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego wpisuje się w program IV Festiwalu Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 6-22 września. Jednym z jego organizatorów jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym. Ewa Działowska szczególnie zaprasza na odbywające się właśnie tu spotkania. Pierwsze z nich odbędzie się w piątek, 6 września, o godz. 18.30, na Wzgórzu Zamkowym. Będzie to wieczór poetycki.
– Wystąpią poeci z województwa świętokrzyskiego. Różne grupy poetyckie zaprezentują najnowsze wiersze, napisane w ciągu ostatniego roku, ale później zapraszamy na koncert zespołu Triodeon. Będą to piosenki Hanki Ordonówny w wykonaniu Anny Przybysz. W sobotę nasz przewodnik, Bruno Wojtasik, będzie prowadził spacer literacki, który co roku cieszy się dużą popularnością. W tym roku odbędzie się pod hasłem „Okolice starszego kolegi”, więc będziemy mówić i o Herlingu-Grudzińskim, ale będziemy także opowiadać o Stefanie Żeromskim. Wzgórze Zamkowe zaprasza również na „Śniadanie na trawie”, które odbędzie się tradycyjnie w niedzielę, o godz. 11.00, w parku miejskim – wymienia.
Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej odpowiada także za szereg działań edukacyjnych. 13 września, w siedzibie tej instytucji, odbędzie się debata, poświęcona Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu, ale również poecie – Kazimierzowi Wierzyńskiemu.
– Postaramy się zetknąć te dwa życiorysy, powiedzieć o roli pisarza, poety, o tym, jak Herling-Grudziński postrzegał Kazimierza Wierzyńskiego i jego twórczość. Chcemy co roku przybliżyć te aspekty życiorysu, twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, które są mało znane. W tym roku dyskutować będą: prof. Tadeusz Sucharski i prof. Wacław Lewandowski, a moderatorem będzie Bruno Wojtasik – edukator z OMPIO – dodaje Ewa Działowska.
IV Festiwal Herlinga-Grudzińskiego „Pociąg do literatury” to festiwal literacki, który odbywa się w Kielcach. W tym roku główne wydarzenia zostały zaplanowane na dni 6-8 września. Wśród festiwalowych gości będą znani pisarze, poeci, wydawcy, reporterzy, dziennikarze i publicyści, literaturoznawcy, rysownicy, muzycy i aktorzy, m.in.: Jacek Bartosiak, Krzysztof Biliński, Zbigniew Brzeziński, Katarzyna Bonda, Ałbena Grabowska, Manuela Gretkowska, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Marcin Kydryński, prof. Wacław Lewandowski, Jakub Małecki, Andrzej Mleczko, Kamil Muzyka, Monika Pastuszko, dr Emmanuella Robak, prof. Tadeusz Sucharski, Marcin Szczygielski, dr hab. Grzegorz Trębicki, Mariusz Wilk, Radomir Wit, Barbara Wybacz. Będzie zatem coś dla miłośników kryminałów, literatury obyczajowej, prozy kobiecej, fantastyki, podróży, ekologii, geopolityki, twórczych dyskusji, artystycznych i lirycznych wrażeń. Na spotkanie dla siebie mogą liczyć miłośnicy literatury w każdym wieku.
Program festiwalu na internetowej stronie wydarzenia.