Średnio co pięć minut w pierwszym półroczu wyjeżdżały do pacjentów karetki Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego.
Przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku ambulanse przejechały w sumie 2,3 mln km, czyli o 50 tys. km więcej niż w tym samym czasie 2023 roku. To tak, jakby ambulanse Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego okrążyły Ziemię wzdłuż równika 57 razy – informuje Marta Solnica, dyrektor świętokrzyskiego pogotowia.
– Liczba wyjazdów ratunkowych, które wykonujemy w ciągu roku wynosi ok. 120 tys., czyli podsumowując pierwsze półrocze tego roku, karetki wyjeżdżały ok. 60 tys. razy. Trzeba zaznaczyć, że to są tylko wyjazdy ratownictwa medycznego. Natomiast my świadczymy usługi w wielu zakresach. W ciągu tego półrocza karetka noworodkowa wyjeżdżała ok. 80 – 100 razy. Realizujemy również transporty między szpitalne i tych wykonaliśmy ok. 900 – wylicza dyrektor.
Jak dodaje Marta Solnica, liczba wypadków komunikacyjnych zabezpieczanych przez Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego wzrosła z 1150 do 1301, a wypadków z udziałem dzieci ze 106 do 123. Zwiększyła się również liczba urazów – z 5889 do 6256, w tym 625 wśród dzieci (było 609).
– To są też pacjenci, którzy się zgłaszają do ambulatoriów nocnej i świątecznej pomocy medycznej, bo też taką prowadzimy. Takich pacjentów w ciągu roku mamy ok. 300 tys. Natomiast rocznie karetki przejeżdżają 4,6 mln km w ciągu roku – mówi Marta Solnica.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego dysponuje 350 ratownikami medycznymi na etatach, z których 220 posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Jednostka dodatkowo zatrudnia 90 ratowników na umowie zlecenie. Na etatach pracuje 80 pielęgniarzy w tym 20 z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych oraz 40 pielęgniarek i pielęgniarzy na umowie zlecenie. Centrum zatrudnia także 35 kierowców karetek transportowych i około 50 lekarzy na kontraktach cywilnoprawnych.