Opuszczony od ponad 10 lat budynek Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Leśnej w Kielcach zostanie zagospodarowany. Władze miasta chcą by nieruchomość stała się centrum rozwoju działalności biznesowej oraz miejscem wsparcia młodych przedsiębiorców.
W tej chwili pustostan jest wykorzystywany jako zaplecze dla firmy prowadzącej remont Teatru im. Stefana Żeromskiego. Agata Wojda, prezydent Kielc wyjaśnia, że nowa wizja zagospodarowania nieruchomości jest elementem ożywiania ścisłego centrum miasta. Za realizację tej koncepcji ma być odpowiedzialny Kielecki Park Technologiczny.
– Mówimy tu o wprowadzaniu funkcji miastotwórczych oraz prospołecznych. Chcielibyśmy aby KPT realizując swoje zadania związane z biznesem przy okazji przejmowało przestrzenie biurowe w ścisłym śródmieściu – mówi.
– W naszej koncepcji dawny budynek BWA ma być wykorzystywany głównie przez młodych przedsiębiorców, osoby wykonujące wolne zawody oraz ludzi związanych z branżą kreatywną. W budynku pojawi się przestrzeń coworkingowa, która będzie jednocześnie miejscem do pracy, jak i networkingu, czyli nawiązywania i rozwijania kontaktów – tłumaczy.
Agata Wojda dodaje, że przystosowanie budynku do nowej funkcji ma być możliwe dzięki zewnętrznemu dofinansowaniu.
– Głównie liczymy na pozyskanie wsparcia unijnego. Szukamy tego typu programów, które są ukierunkowane na rozwój działalności przedsiębiorczej oraz rewitalizację. Nie mówimy tu o jakichś znaczących pracach remontowych. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania wcześniej musimy ocenić stan tego obiektu po tym jak zostanie on opuszczony przez firmę, która modernizuje Teatr im. Stefana Żeromskiego. Wnętrze dawnego BWA samo w sobie jest niezwykle interesujące. Nasza intencją nie jest znacząca modernizacja budynku, tylko przystosowanie go do nowej funkcji – wyjaśnia.
– Dawna siedziba BWA ma specyficzną konstrukcję. Jej piwnice są objęte opieką konsekratora zabytków. Architektura tego obiektu może się podobać lub nie. Pamiętajmy jednak, że kilka lat temu pojawiały się pomysły zlokalizowania w tym miejscu funkcji biznesowej, co jednak nigdy nie doszło skutku.
Agata Wojda ocenia, że prace adaptacyjne w dawnym budynku Biura Wystaw Artystycznych mogłyby rozpocząć się najwcześniej w 2025 roku.
Jak informowaliśmy, w marcu 2022 roku rada miasta przyjęła nowy plan zagospodarowanie przestrzennego dla działki, na której stoi budynek. Zgodnie z zapisami uchwały wybudowany w latach 70 XX w. obiekt ma być częściowo wyburzony ponieważ niespełniania współczesnych standardów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Przypomnijmy, że pierwotnie w narożniku ul. Leśnej na działce o powierzchni przeszło 1 ha miało powstać centrum sztuki współczesnej. Jednak plany te nie zostały zrealizowane.
Aktualizacja planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru przewidywała wyburzenie, powstałej w latach 70. XX w., starej siedziby BWA i wybudowanie w jej miejscu nowego obiektu, który znajdzie się nad zabytkowymi piwnicami. Budynek ma pełnić funkcje usługowo-mieszkalne. Z kolei zabytkowe piwnice objęte ochroną konserwatora zabytków miały być zagospodarowane pod funkcje artystyczno-wystawiennicze. W celu realizacji tych planów nieruchomość miała być wystawiona na sprzedaż. Jednak do końca poprzedniej kadencji samorządu nie podjęto żadnej wiążącej decyzji w tej sprawie.