Za miesiąc w Kielcach uroczyście zostanie oddany do użytku nowy budynek Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” im. Stefana Karskiego. Placówka przenosi się z ulicy Dużej, gdzie przez ostatnie 32 lata funkcjonowała w bardzo kameralnej przestrzeni.
Nowy budynek jest już wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę mechaniczną, dźwiękową i oświetleniową, dzięki której możliwa będzie realizacja najbardziej złożonych pomysłów inscenizacyjnych.
Dyrektor teatru Piotr Bogusław Jędrzejczak jako przykład podaje imersyjny system dźwięku, który zostanie wykorzystany przy premierze sztuki „Celestyna” otwierającej nową siedzibę teatru. Istotą tego rozwiązania jest złudzenie wędrowania dźwięków wydawanych przez poszczególne instrumenty w przestrzeni teatru, a widzowie mają wrażenie, że siedzą wewnątrz orkiestry. Obiekt ma być wyposażony także w nowe pomosty dla lalkarzy umożliwiające poruszanie marionetkami nie tylko w jednej linii, ale po całej scenie.
Nowa siedziba to olbrzymie zmiany w samym funkcjonowaniu teatru.
Piotr Bogusław Jędrzejczak nie ukrywa, że wielkość placówki wymaga też większej obsługi, co wiąże się z dodatkowymi potrzebami kadrowymi i finansowymi. Teatr do tej pory nie miał inspicjenta, jego rolę pełnili aktorzy, w nowoczesnej placówce łączenie takich funkcji nie będzie już możliwe.
Dyrektor dodaje, że mając doskonałe możliwości techniczne, należałoby pomyśleć o utworzeniu w Kielcach miejsca na realizację unikalnych w skali kraju spektakli, takich jak na przykład opery lalkowe, to jednak wymagałoby zupełnie innych nakładów inwestycyjnych, ale pełniłoby też silną funkcję promocyjną Kielc i regionu.
Na pewno nie zmieni się za to logotyp nowego teatru wprowadzony przez poprzedniego dyrektora Roberta Drobniucha, wyraźnie już widoczny na nowym budynku przy ulicy Zamkowej. Dłoń widoczna w logotypie to istota animacji, czyli teatru lalkowego uważa dyrektor Jędrzejczak, chwaląc pomysł poprzedniego dyrektora.
Uroczyste otwarcie nowej siedziby teatru przy ulicy Zamkowej 1 w Kielcach zaplanowano na dwa dni. 31 sierpnia pracownikom teatru zostaną wręczone medale i odznaczenia państwowe a zaproszeni goście zwiedzą pomieszczenia teatru. Tego samego i następnego dnia uroczystość uświetni premiera przedstawienia „Celestyna” de Rojasa dla widzów dorosłych w reżyserii dyrektora teatru Piotra Bogusława Jędrzejczaka.