Ponad 400 cenionych artystów ludowych z powiatu kieleckiego wystąpiło podczas XXIV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów, który odbył się na chmielnickim Rynku. Impreza od lat przyciąga rzesze miłośników kultury ludowej. Jest to też niepowtarzalna okazja, by zapoznać się z dorobkiem artystycznym twórców z powiatu kieleckiego.
Obok najlepszych solistów, zespołów śpiewaczych i zespołów pieśni i tańca podczas tego wydarzenia poznaliśmy także tych, którzy szczególnie zasłużyli się dla powiatu kieleckiego w dziedzinie kultury i twórczości artystycznej.
Główną nagrodę w tegorocznej edycji Dorocznych Nagród Starosty Kieleckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymał zespół śpiewaczy Śwarne Kakonianki. Jak mówi jego przewodnicząca Bożena Winiarska, ta nagroda to docenienie 10 lat pracy zespołu.
– Poświęcamy dużo czasu na występy. Śpiewamy na ludowo, swojsko, mamy swoje słowa i każdy jest ciekawy, co w piosence będzie dalej. Staramy się śpiewać wszędzie tam, gdzie chcą nas słuchać. Myślimy, że sprawiamy dużo radości ludziom. Bardzo wszystkim dziękujemy – dodaje.
W kategorii „twórca dzieła lub wydarzenia” nagrodę główną i statuetkę „Gloria” komisja konkursowa przyznała kulturoznawcy Alicji Trukszyn. Laureatka, odbierając nagrodę nie kryła wzruszenia.
– To uhonorowanie 20 lat pracy na terenie powiatu kieleckiego, zajmowania się kulturą ludową w pełnym tego słowa znaczeniu, w szczególności językiem, który zamknięty jest w piosenkach, legendach, baśniach, opowieściach, zaklęciach, ale też w ważnych momentach życiowych każdego mieszkańca ziemi świętokrzyskiej – zaznaczyła..
Tomasz Pleban, starosta kielecki, podkreśla, że folklor to serce kultury.
– Nie ustajemy w wysiłkach, aby organizować tego typu przeglądy. W Chmielniku prezentują się 33 podmioty, choć uczestników zgłosiło się znacznie więcej, ale musieliśmy zrobić selekcję i wybrać te najlepsze. To podtrzymywanie folkloru i kultury świętokrzyskiej jest bardzo ważne dla przyszłości, abyśmy nie zapomnieli, gdzie są nasze korzenie – zaznacza.
Finaliści XXIV Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych i Solistów otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody rzeczowe i finansowe.