– Brawura kierowców to główna przyczyna zatrważających danych dotyczących liczby śmiertelnych wypadków na świętokrzyskich drogach – tak powiedział na antenie Radia Kielce mł. asp. Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach odnosząc się do niechlubnych statystyk zaprezentowanych w raporcie przygotowanym przez Annę Zielińską-Brudek, byłą policjantkę.
Jak z nich wynika, w ubiegłym roku na drogach województwa świętokrzyskiego życie straciło 85 osób, co w przeliczeniu na liczbę mieszkańców plasuje region na pierwszym miejscu w kraju. Policjant dodaje, że kierowcy zbyt pewnie czują się na drodze i to może być kolejną przyczyną wielu zdarzeń drogowych.
– Bardzo ufamy swoim systemom w samochodach, które są wyposażane w elektronikę i wspomagają jazdę. Jednak są one zawodne. Ponadto kierowcy nie stosują się do znaków drogowych oraz obowiązujących przepisów – dodaje.
Ograniczenia prędkości na drogach nie pojawiają się przypadkowo. Policjant powiedział, że kierowcy często mylnie podchodzą do ich istnienia. Każde miejsce, w którym pojawia się ograniczenie prędkości jest wcześniej analizowane oraz badane i należy się do nich stosować.
– Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że ograniczenia prędkości na drodze służą zachowaniu bezpieczeństwa. Przy prędkości 50 km na godzinę w zderzeniu z pieszym ten pieszy ma większe szanse na przeżycie niż w sytuacji kiedy kierowca poruszałby się z prędkością na przykład 70 km/h. Ponadto jadąc z mniejszą prędkością kierowca ma możliwość szybszej reakcji w sytuacji zagrożenia – nadmienia policjant.
W raporcie można również przeczytać, że w większości sprawcami wypadków drogowych są świeżo upieczeni młodzi kierowcy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia. Jak mówi policjant młodzi kierowcy są bardzo pewni swoich umiejętności. Jednak warto sobie uzmysłowić, że umiejętności jazdy zdobywa się przez lata.
– Wielu młodych kierowców drogę traktuje jak grę wideo. Jednak w sytuacji wystąpienia wypadku nie można cofnąć tego zdarzenia, tak jak w grze lub zacząć jej od nowa. Dlatego do jazdy po drodze trzeba podchodzić ostrożnie. Dodatkowo warto doszkalać się, zdobywać wiedzę. W szkołach jazdy można dokupić dodatkowe godziny praktyczne. Ponadto można dokupić kursy na przykład Tor Szkoleniowy Poślizg Kontrolowany, podczas którego można dowiedzieć się na przykład co robić w sytuacji, kiedy samochód wpada w poślizg, jak zapanować nad nim – dodaje.
Przyczyną wypadków jest przekraczanie prędkości. Podczas ogólnopolskiej akcji „Prędkość” prowadzonej także w naszym regionie w miniony poniedziałek policjanci zatrzymali aż 611 kierowców, którzy przekroczyli dopuszczaną prędkość. Jak mówi młodszy aspirat Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach ma to związek z nowoczesnymi samochodami jakie posiadają kierowcy, w których nie czuć osiąganej prędkości.
– Kiedyś w samochodach ta prędkość była odczuwalna bardziej. Dlatego podczas jazdy warto obserwować licznik. Kolejną przyczyną jest brawura. Trzeba pamiętać, że droga to nie jest tor wyścigowy – nadmienia funkcjonariusz.
Odniósł się także do kierowców, którzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu. Mimo, że kary są cały czas zwiększane, to jednak zatrzymywani są kierowcy jadący na „podwójnym gazie”. Według funkcjonariusza, każdy kierowca powinien posiadać zdrowy rozsadek i nie wsiadać do samochodu pod wpływem alkoholu zdając sobie sprawę z ewentualnych konsekwencji takiego czynu.
Kieleccy policjanci wraz ze Starostwem Powiatowym i władzami Kielc chcą zorganizować akcję informacyjną dla osób, które są w trakcie kursu na prawo jazdy. Kampania będzie kierowana dla kierowców, którzy nie zdobyli jeszcze uprawnień. Podczas niej młodzi adepci dowiedzą się jak zachować się w niebezpiecznych sytuacjach, na co zwracać szczególną uwagę, dowiedzą się wielu pożytecznych rzeczy, które mogą wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach regionu świętokrzyskiego.