Święto historii, kultury i muzyki, dzięki któremu można poznać szczegóły życia ludzi sprzed ponad dwóch tysięcy lat – to główny cel 56. Dymarek w Nowej Słupi. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek (9 sierpnia) i potrwa do niedzieli (11 sierpnia) do późnych godzin wieczornych.
Jak informuje Piotr Sepioło, zastępca dyrektora Parku Legend w Nowej Słupi – podczas Dymarek można między innymi zobaczyć, jak przed wiekami wyglądał wytop żelaza, poznać tajniki antycznej kuchni oraz obejrzeć walki barbarzyńców z rzymskimi legionami. Dodaje, że program wydarzenia jest bardzo bogaty.
– Dymarkom towarzyszy Festiwal Kultury Ludowej, w tym liczne koncerty na scenie pod lasem. Można zwiedzić Muzeum Starożytnego Hutnictwa, nowoczesny obiekt multimedialny, popularyzujący dawny ośrodek produkcji żelaza, odkryty podczas szeroko zakrojonych badań archeologicznych. Obok znajduje się Osada Starożytna z epoki żelaza – Centrum Kulturowo-Archeologiczne. Warto również odwiedzić Park Legend i poznać najciekawsze świętokrzyskie legendy, czy też wejść na Łysą Górę oraz odwiedzić Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Można także udać się na spacer jednym z wielu szlaków turystycznych – wymienia.
Na specjalnym stanowisku menniczym jest także możliwość zapoznania się z procesem wybijania monet sprzed 2 tys. lat. Jan Mucha ze stowarzyszenia Hellas et Roma z Bochni podkreśla, że wybijanie monet stanowiło bardzo skomplikowany proces, a sam efekt nie był doskonały tak, jak współcześnie.
– Najpierw trzeba było pozyskać wartościowy kruszec, najczęściej złoto lub srebro, my natomiast tworząc rekonstrukcje używamy cyny. Następnie materiał ten był przetapiany i odpowiednio formowany, aby trafić do specjalnie skonstruowanego tłoka, gdzie wybijany był awers i rewers, czyli symbole i oznaczenia jakie znajdują się na obu stronach monety – opisuje.
Kiedyś monety używane jako środek płatniczy były rzadkie, a przysłowiowy ich worek był zwykle warty fortunę.
Punktem kulminacyjnym 56. Dymarek w Nowej Słupi będzie rozbicie pieca dymarskiego zaplanowane na godzinę 16.00, a wydarzenie zakończy koncert zespołu Pectus o godzinie 20.30.