W Wilczycach odbywają się 18. gminne dożynki. Przez centrum gminy przeszedł korowód dożynkowy, w którym wzięli udział przedstawiciele 16 sołectw z gminy Wilczyce. Kompozycje dożynkowe przygotowali również: Klub Seniora w Wilczycach i świetlica środowiskowa z Pielaszowa.
Wszystkie wieńce ustawiono na stadionie przed sceną. Teraz wezmą udział w konkursie na najpiękniejszy.
Justyna Kolasińska z miejscowości Gałkowice-Ocin powiedziała, że przygotowanie wieńca kosztowało dużo pracy, bo trzeba było odpowiednio przygotować zboże oraz dodatki w postaci kwiatów żywych oraz suszonych, ale warto było to zrobić.
To jest nasza tradycja. Chcemy, aby nasze dzieci o niej pamiętały, bo to nasze korzenie i polskość – dodała.
Wójt gminy Wilczyce Robert Paluch podziękował rolnikom za ich pracę. Podkreślił, że jest to trudne wyzwanie i wiąże się z ryzykiem związanym np. z przymrozkami, które w tym roku wyrządziły w sadach szkody w wysokości od 85 do 95 proc Dotyczy to sadów jabłoniowych, wiśniowych, czereśniowych i gruszowych. Stanowią one ponad 30 proc. powierzchni upraw na terenie gminy Wilczyce. Pozostała część, ale w niewielkim stopniu to produkcja roślinna, czyli zboża, kukurydza, rzepak, buraki cukrowe.
Jeszcze 15-20 lat temu buraków było na tym terenie bardzo dużo, podobnie jak i innych tradycyjnych upraw.
Poseł Agata Wojtyszek złożyła rolnikom podziękowania za trud. Zwróciła uwagę na skrzętne podtrzymywanie tradycji w gminie Wilczyce, jeżeli chodzi o wykonywanie dożynkowych wieńców jako symbolu święta plonów. Pochwaliła aktywność i zaangażowanie kół gospodyń wiejskich.
Starosta sandomierski Marcin Piwnik również odniósł się do trudnej pracy rolnika i podziękował za to, że dzięki tym wysiłkom nasz kraj jest bezpieczny żywnościowo. Przypomniał, że ten rok jest trudny, ponieważ straty w sadach na terenie powiatu sandomierskiego sięgają od 80 do ponad 90 proc. Przypomniał o działaniach ministerstwa rolnictwa dotyczącego wypłaty odszkodowań za straty.
Gospodarz gminnego święta plonów Mieszko Skórski z Daromina powiedział, że w tym roku plony pszenicy są dość zadowalające, wydajność wyniosła 7 ton z hektara, jednak uprawy odczuły brak deszczu i pszenica nie będzie się nadawała do wypieku chleba tylko na paszę. Pozytywnie zapowiadają się plony kukurydzy. Problemem są jedynie dziki, które zaczynają się pojawiać w tej uprawie.
Podczas dożynek przedstawiono obrzęd związany ze świętem plonów przygotowany przez Gminną Bibliotekę Publiczną, z udziałem Teatru Amatorskiego, Klubu Seniora, dzieci, młodzieży oraz Zespołu Wilczanie. Na scenie występują lokalne talenty, są stoiska kół gospodyń wiejskich, wesołe miasteczko i inne atrakcje dla dzieci. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Camasutra. Po tym koncercie odbędzie się zabawa taneczna przy dźwiękach zespołu” Grafit”, która potrwa do północy.
Dożynki poprzedziła polowa msza święta w intencji wszystkich rolników, podczas której poświęcone zostały dożynkowe wieńce.