Uczestnicy Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej wkroczą w poniedziałek (12 sierpnia) do Kielc.
Upamiętnią historyczne wydarzenia sprzed 110 lat, kiedy to strzelcy Józefa Piłsudskiego przeszli trasę z krakowskich Oleandrów do Królestwa Polskiego, obalając po drodze słupy graniczne zaboru rosyjskiego.
6 sierpnia 1914 r. dokonano także zjednoczenia podzielonych organizacji wojskowych pod wodzą Marszałka. W przemówieniu wygłoszonym kilka dni wcześniej do żołnierzy I Kompanii Kadrowej Józef Piłsudski mówił: „Odtąd nie ma ani Strzelców, ani Drużyniaków. Wszyscy, co tu jesteście zebrani, jesteście żołnierzami polskimi.(…) Jedynym waszym znakiem jest odtąd Orzeł Biały”.
Tegoroczny marsz szlakiem strzelców Józefa Piłsudskiego jest wyjątkowy. Obchodzona jest bowiem 110. rocznica Legionowego Czynu Niepodległościowego, a także 100. rocznica pierwszego marszu szlakiem „Kadrówki”. Uczestnicy mieli do pokonania 160 kilometrów. W trakcie swojej wędrówki odwiedzili: Michałowice, Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Choiny nad Nidą, Szewce i Chęciny. 12 sierpnia wejdą do stolicy regionu świętokrzyskiego.
O godz. 12 nastąpi przemarsz „Kadrówki” ulicami Kielc do Pomnika Czynu Legionowego, słynnej „Czwórki Legionowej”, przed Wojewódzkim Domem Kultury. Następnie uczestnicy przejdą na Plac Wolności, przed Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie o godz. 14 odbędą się uroczystości zakończenia Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.
Komendant marszu Dionizy Krawczyński złoży honorowemu komendantowi Janowi Józefowi Kasprzykowi meldunek o przybyciu „Kadrówki”. Odśpiewany zostanie ,,Hymn Państwowy” i podniesiona będzie flaga państwowa na maszt. Podczas uroczystości wręczone zostaną odznaczenia państwowe, a także medale i odznaki ,,Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki. Następnie odbędzie się apel pamięci. Przed Pomnikiem Józefa Piłsudskiego delegacje złożą kwiaty.
Pierwszy Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej, dla upamiętnienia czynu legionowego, odbył się w 1924 roku. Jego uczestnikami byli członkowie Związku Strzeleckiego i żołnierze Wojska Polskiego. W okresie II Rzeczypospolitej marsze były największymi przedsięwzięciami organizowanymi przez Związek Strzelecki. W 1926 roku na mecie w Kielcach z uczestnikami marszu spotkał się Józef Piłsudski.
W okresie powojennym marsze były zakazane. Dopiero na fali wydarzeń początku lat 80., z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej powrócono do tej idei. Pierwszy marsz powojenny odbył się w sierpniu 1981 roku.