Soliści: Ewelina Szybilska – sopran i Łukasz Gaj – tenor oraz wiolonczelista Antoni Wrona wystąpią podczas koncertu finałowego, wieńczącego piątą, jubileuszową edycję „Chopinowskich inspiracji”.
Wydarzenie współorganizowane przez Radio Kielce odbędzie się w sobotę, 24 sierpnia, o godz. 18.00, w ogrodzie włoskim Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.
– Publiczność usłyszy Chopina instrumentalnie i wokalnie, ale zabrzmią nie tylko utwory największego polskiego kompozytora – zapowiada Artur Jaroń, koordynator cyklu.
– Pozostaniemy w kręgu muzyki romantycznej, bo będą też utwory instrumentalne, wokalne kompozytorów tworzących po Chopinie, ale jednak w duchu romantycznym. Myślę, że publiczność będzie zadowolona, bo ten muzyczny kalejdoskop będzie złożony praktycznie z samych przebojów – zapewnia.
Utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, a także popularne przeboje operowe wykonają soliści znani i lubiani w Kielcach: sopranistka Ewelina Szybilska i tenor Łukasz Gaj.
W obsadzie koncertu nastąpiła jednak zmiana. Zamiast wiolonczelisty prof. Tomasza Strahla wystąpi mody artysta, Antoni Wrona.
– Pan prof. Tomasz Strahl udostępnił miejsce na scenie swojemu najlepszemu studentowi. Powiedział, że w swojej historii nie ma i pewnie nie będzie miał drugiego takiego wychowanka. Świeżo upieczony laureat konkursu wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego – Antoni Wrona wykona kompozycje Chopina, Saint-Saëns’a, czy słynne „Melodie cygańskie”, co jest ewenementem ma wiolonczeli, bo utwór Pablo Sarasatego został napisany na skrzypce – zaznacza koordynator cyklu.
Artur Jaroń przyznaje, że ta piąta, jubileuszowa edycja „Chopinowskich inspiracji” ma szansę przejść do historii jako ta, która w całości odbyła się w plenerze. Ocenia, że na pewno była ciekawa.
– Wystąpili artyści o uznanej renomie, jak Tatiana Shevchenko z Ukrainy, Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, ale pokazaliśmy kilku muzyków mniej znanych, a znakomitych jak chociażby 17-letni Rio Ueyama czy Kiryl Keduk. Gościliśmy też takich fantastycznych artystów, jak Eryk Parchański, Kamil Pacholec czy Aleksandra Świgut – wymienia.
Co ważne, dopisała publiczność.
– Koncerty stały się już tradycją letnich, sobotnich, wakacyjnych wieczorów. Cieszy nas ta frekwencja, a na ostatnim koncercie, na którym występował Martin Garcia Garcia padł absoluty rekord – blisko tysiąc osób. Powoli zaczynamy konkurować z Łazienkami Królewskimi. Może nie mamy pomnika Chopina, ale uważam, że mamy dużo lepsze warunki i dla artystów i dla publiczności – podkreśla Artur Jaroń.
Koordynator „Chopinowskich inspiracji” dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że po raz piąty wydarzenie to mogło się odbyć i mieć właściwą oprawę.
– Redaktor naczelnej Radia Kielce, Joannie Gergont i wszystkim pracownikom rozgłośni którzy promują tę naszą wspólną ideę, dyrekcji i pracownikom Muzeum Narodowego w Kielcach, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Świętokrzyskiego i marszałek Renacie Janik za wsparcie finansowe oraz naszym darczyńcom, sponsorom: Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria, Wodociągom Kieleckim i firmie Supon. Te wszystkie instytucje złożyły się na to, że mogliśmy realizować to przedsięwzięcie, które artystycznie przeprowadziła Fundacja Wspierania Kultury „Amadeusz” – wymienia.
Sobotni koncert rozpocznie się o godz. 18.00, w ogrodzie włoskim dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. W przypadku załamania pogody wydarzenie zostanie przeniesione do pałacowych wnętrz, ale tam liczba miejsc jest ograniczona.
Wstęp wolny.