Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach jest drugą lecznicą w Polsce, w której w 2023 roku pobrano najwięcej narządów od zmarłych dawców.
Od 16 zmarłych pacjentów lekarze pobrali 65 organów, najczęściej były to nerki oraz wątroba – informuje dr n.med. Jacek Bicki, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej w szpitalu na Czarnowie, a zarazem wojewódzki konsultant w dziedzinie transplantologii.
– Natomiast płuca i serca pobierały zespoły z różnych szpitali w Polsce. Oprócz tego pobierane były rogówki oraz zastawki serca dla banków tkanek – wymienia Jacek Bicki.
Dr n.med. Michał Domagała kierownik Klinicznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach podkreśla, że świadomość społeczeństwa w zakresie transplantologii narządów zmienia się i coraz mniej osób z rodziny zmarłego nie zgadza się na pobranie od bliskiego narządów.
– Mając do dyspozycji bardzo zaawansowane metody diagnostyczne jesteśmy z stanie zweryfikować, że ze 100 proc. pewnością mamy pacjenta z obrazem śmierci mózgu. Wtedy rozmawiamy z rodzinom i staramy się tę trudną, dramatyczną sytuację dla rodziny wytłumaczyć i mieć możliwość pobrania narządów – wyjaśnia Michał Domagała.
Dużym wsparciem w tym zakresie jest także Wiesława Saladra, koordynator ds. przeszczepów, która rozmawia z rodzinom zmarłego i tłumaczy jak ważne jest dawstwo organów.
Anna Mazur–Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie przypomina, że jeszcze kilka lat temu województwo świętokrzyskie było białą plamą w zakresie polskiej transplantologii.
– W naszym szpitalu miesiąc temu miało miejsce też ważne wydarzenie, ponieważ w jednym czasie zostały pobrane narządy od dwóch dawców. Jednoczasowe pobrania narządów były konieczne, ponieważ u jednego z dawców gwałtownie spadało ciśnienie krwi, a nie reagował na leki, które podwyższają ciśnienie. Lekarze bali się, że dojdzie do zatrzymania krążenia, a wówczas nie udałoby się pozyskać narządów od tego zmarłego. Było to skomplikowana operacja logistyczna, w którą zaangażowanych było bardzo wiele osób – dodała Anna Mazur–Kałuża.
Jak informowaliśmy, w 2023 roku po raz pierwszy narząd, konkretnie płuca od zmarłego pacjenta zostały przetransportowane do Hamburga, w Niemczech.
Według danych Poltransplantu na pierwszym miejscu pod względem liczby pobranych narządów jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku, gdzie w 2023 roku lekarze od 29 zmarłych dawców pobrali 103 narządy.