W piątek (23 sierpnia) Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami dla niemal całego terytorium Polski. Termometry wskażą nawet 34 st. C. Wystosowane zostały także ostrzeżenia hydrologiczne przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ostrzeżenie II stopnia obejmuje teren województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, łódzkiego, opolskiego i niemal całego śląskiego. Alert dotyczy również wschodu województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego, północno-zachodnich części woj. małopolskiego i świętokrzyskiego, północy woj. lubelskiego i obszarów położonych przy wschodniej granicy polski na terytorium woj. lubelskiego i podkarpackiego.
Na przeważającym obszarze obowiązywania ostrzeżenia termometry w ciągu dnia wskażą 31-33 st. C. Wyjątkiem jest woj. opolskie, gdzie w sobotę i niedzielę temperatura maksymalna może dojść nawet do 34 st. C. W nocy temperatury uplasują się między 18 st. C a 20 st. C.
W zależności od regionu alert obowiązuje od godz. 12 w piątek lub sobotę do niedzielnego lub wtorkowego wieczora (dłużej utrzymany zostanie on na południowym wschodzie Lubelszczyzny i Podkarpacia).
Ostrzeżenie I stopnia obejmuje z kolei całe woj. wielkopolskie i lubuskie, południowe części woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz północne dolnośląskiego i małopolskiego. Alert dotyczy również zachodu woj. pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i podkarpackiego, centrum woj. lubelskiego oraz południowo-wschodnich części woj. śląskiego i świętokrzyskiego.
Termometry w ciągu dnia wskażą między 30 st. C a 33 st. C, a w nocy – między 14 st. C a 17 st. C.
W zależności od regionu alert obowiązuje od godz. 12 w piątek lub sobotę do sobotniego lub niedzielnego wieczora (dłużej zostanie on utrzymany w Polsce południowo-wschodniej).
W czwartek i piątek IMGW wydał także ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Ostrzeżenie stopnia trzeciego obejmuje zlewnię Orli (woj. wielkopolskie i dolnośląskie). Stan alarmowy zostanie przekroczony w Korzeńsku na Orli.
Z kolei ostrzeżenie drugiego stopnia obejmuje zlewnię Swędrni (woj. wielkopolskie). Stan ostrzegawczy zostanie przekroczony na Swędrni w profilu Dębe.
Aktualne pozostają również wydane przez IMGW od końca czerwca liczne ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną. Koncentrują się one przede wszystkim we wschodniej części Polski i obowiązują do odwołania.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.
Ostrzeżenie trzeciego stopnia przewiduje wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Można spodziewać się znaczących zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.