Kolejną skomplikowaną operację wykonali chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Był zabieg zastępujący operację wymiany zastawki trójdzielnej.
Dr n. med. Jarosław Miszczuk, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w szpitalu na Czarnowie informuje, że była to chora z ciężką niewydolnością krążenia.
– Pacjentce groziło przeciążenie lewej komory serca i niewydolność krążenia. Jednak chora nie przeżyłaby pełnej wymiany zastawki trójdzielnej. Dlatego wprowadziliśmy stosunkowo proste urządzenie do żyły głównej w wejściu do serca, które ten wsteczny prąd krwi zlikwidowało. Stan chorej od tego czasu zdecydowanie się poprawił – wyjaśnia Jarosław Miszczuk.
W operacji asystował zespół kardiologów ze szpitala na Czarnowie. Była to pierwsza taka operacja w regionie. W Polsce te zabiegi wykonuje zaledwie kilka ośrodków, w których przeprowadzono niespełna 10 takich operacji.
W ostatnim czasie, to nie jedyna skomplikowana operacja, jaką wykonali chirurdzy naczyniowi ze szpitala na Czarnowie.
Jak przypomina Anna Mazur-Kałuża, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w lipcu chirurdzy naczyniowi kolejny raz wszczepili stentgrafty chorym z tętniakami w łuku aorty.
– Ten zabieg, który był przeprowadzony w lipcu dotyczył pacjenta z rozległym rozwarstwieniem aorty piersiowej i brzusznej. W przeszłości to rozwarstwienie było już zaopatrzone stentgraftem, ale choroba postępowała. Dlatego, by uszczelnić pojawiające się rozwarstwienie konieczne było dołożenie kolejnego stentgraftu, bardziej skomplikowanego. Zabieg zakończył się sukcesem – dodała Anna Mazur-Kałuża.
Rocznie w Klinicznym Oddziale Chirurgii Naczyniowej wykonywanych jest około 150 operacji tętniaków.