IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze Kieleckiej pod honorowym patronatem Księdza Biskupa Jana Piotrowskiego jest wydarzeniem kulturalnym, ukazującym piękno muzyki organowej i kameralnej oraz niezwykle ciekawe walory brzmieniowe katedralnych organów. W ramach festiwalowych koncertów wystąpią wybitni artyści z kraju oraz z zagranicy.
I Koncert 08.09.2024
Na pierwszym koncercie wystąpi Prof. Hanna Dys, absolwentka akademii muzycznych w Gdańsku oraz Hamburgu, laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Występuje z koncertami solowymi i kameralnymi na największych festiwalach w Polsce i za granicą (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne, w tym również nominowane do muzycznych Fryderyków. Pracuje na stanowisku profesora Akademii Muzycznej w Gdańsku. W drugiej części koncertu wystąpi sopranistka Marzena Trzebińska, absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Krystyny Rorbach. Repertuar artystki obejmuje arie operowe i operetkowe, utwory muzyki sakralnej oraz pieśni. Jest również solistką zespołu Chmielnikers wykonującego muzykę klezmerską. Od 7 lat pracuje jako nauczyciel śpiewu solowego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
II Koncert 15.09.2024
W kolejnym koncercie wystąpi czeska organistka Michaela Káčerková, absolwentka uniwersytetów muzycznych w Pradze i Lipsku. Podczas studiów uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów (Harald Vogel, Martin Sander, Lorenzo Ghielmi, Olivier Latry, Ludger Lohmann) i zdobyła nagrody w krajowych i międzynarodowych konkursach organowych. Obecnie łączy karierę koncertującej organistki z pracą z innymi solistami, orkiestrami i zespołami muzyki barokowej. Jej repertuar obejmuje muzykę wszystkich epok, począwszy od renesansu po utwory współczesne. Regularnie koncertuje w Czechach i innych krajach europejskich, a także w USA i Japonii. Od 2014 roku pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. J. C. F. Fischera, a w 2021 roku została dyrektorem jednej z najstarszych orkiestr w Europie – Orkiestry Symfonicznej w Karlowych Warach.
III Koncert 22.09.2024
Na trzecim koncercie wystąpi prof. Józef Kotowicz, który koncertował w takich krajach, jak: Szwecja, Dania, Finlandia, Norwegia, Słowacja, Niemcy, Irlandia, Włochy, Litwa, Białoruś, Rosja. Sześciokrotnie odbył tournee koncertowe w USA. Jest profesorem tytularnym na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie Wydział Instrumentalno-Pedagogiczny w Białymstoku. Ma w swoim dorobku nagranie pięciu płyt CD. W marcu 2024 r. Prezydent RP odznaczył Józef Kotowicza Brązowym Krzyżem Zasługi za osiągnięcia artystyczne. Razem z prof. Józefem Kotowiczem wystąpi flecista Jarosław Wanecki, który ukończył studia w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fletu profesora Krzysztofa Langmana. Uczestniczył w warsztatach mistrzowskich oraz Międzynarodowych Festiwalach Fletowych współpracując ze znanymi w Polsce oraz na świecie pedagogami. Od ukończenia studiów udziela się w życiu kulturalnym koncertując: solowo, a także w zespołach kameralnych w kraju jak i za granicą, aktywnie włączając się w promocję polskiej kultury.
W 2011 roku zajął III miejsce w kategorii kameralistyki w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej w Kijowie, a w 2017 roku zajął III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Zespołów Kameralnych w Charkowie. Obecnie prowadzi klasę fletu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
IV Koncert 29.09.2024
W kolejnym koncercie wystąpią młodzi artyści, laureaci pierwszego miejsca w I Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich, który miał miejsce w kwietniu br. w Bazylice Katedralnej w Kielcach. Kamila Wojtala pochodząca z Gliwic, w 2022 roku rozpoczęła naukę gry na organach w Studium Muzyki Kościelnej w Gliwicach. Jest laureatką I miejsca na XI Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich w Tarnowie (listopad 2023 r.) oraz laureatką I miejsca na I Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studiów Organistowskich w Kielcach (kwiecień 2024 r.). Występowała podczas koncertów muzyki organowej zarówno w kraju jak i za granicą. Kolejnym wykonawcą jest pochodzący z Kielc Alan Nowak – młody organista urodzony w 2008 roku. Obecnie jest uczniem PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Kielcach w klasie organów dr. hab. Pawła Wróbla. Uczy się również w Diecezjalnym Studium Organistowskim im. Św. Cecylii i ks. Zbigniewa Rogali w Kielcach. Jest zdobywcą nagród i wyróżnień na międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach m.in. – wyróżnienie w 22 Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej „Pro Bohemia” w Ostrawie, I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich w Kielcach, I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym organizowanym w ramach Festiwalu Młodego Wirtuoza, III miejsce w XI Ogólnopolskim Konkursie Organowym Uczniów Diecezjalnych Studium Organistowskich w Tarnowie, wyróżnienie w XVII Białostockim Festiwalu Młodych Organistów oraz wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Sanoku.
V Koncert 06.10.2024
W finałowym koncercie festiwalu wystąpi Zsolt Máté Mészáros, który jest jednym z najwybitniejszych i odnoszących największe sukcesy organistów na Węgrzech . W 2018 roku ukończył z najwyższym wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Liszta w Budapeszcie, gdzie obecnie kontynuuje studia doktoranckie. W ciągu ostatnich kilku lat dał setki koncertów na Węgrzech i za granicą. Występował w największych miastach i na prestiżowych festiwalach organowych w wielu krajach europejskich, a w 2022 roku dał swój pierwszy recital w USA, w Filadelfii. W tym samym roku rozpoczął się Festiwal Organowy Terra Sancta w Ziemi Świętej z jego solowymi koncertami w Izraelu i Palestynie (Betlejem, Jerozolima, Nazaret, Tel Awiw). W swojej niezwykle udanej trasie koncertowej wystąpił
w najsłynniejszych salach koncertowych Rosji, w tym między innymi w Katedrze Kaliningradzkiej, Sali Zaryadye w Moskwie i Wielkiej Sali Filharmonii w Petersburgu. W drugiej części koncertu wystąpi Świętokrzyski Kwintet Blaszany, to zespół, który tworzą muzycy na co dzień pracujący w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach. Od 2001 roku zespół z powodzeniem koncertuje w kraju i za granicą. Cel jaki założyli sobie muzycy ŚKB to propagowanie wśród szerokiej rzeszy słuchaczy muzyki poważnej jak i rozrywkowej. Współbrzmienie pięciu instrumentów dętych blaszanych daje niepowtarzalne doznania w czasie koncertów, zaś bogaty repertuar zespołu pozwala na dotarcie do szerokiego grona słuchaczy. Artyści otrzymali prestiżową nagrodę marszałka województwa za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego. Muzycy mogą się pochwalić wieloma fantastycznymi koncertami oraz nagraną płytą, której premiera odbyła się w 2016 roku.
Koncerty odbędą się w 5 kolejnych niedziel od 8 września do 6 października o godz. 19 w Bazylice Katedralnej w Kielcach.
Serdecznie zapraszamy na ucztę duchową przy dźwiękach „króla instrumentów” jakim są organy.