W regionie powstaną nowe świetlice środowiskowe, a uczniowie szkół branżowych wezmą udział w płatnych stażach u pracodawców. W środę (28 sierpnia) podpisano umowy, które umożliwią realizację projektów dofinansowanych z funduszy unijnych.
Marszałek Renata Janik informuje, że w województwie świętokrzyskim powstanie 18 nowych świetlic środowiskowych.
– Te świetlice są wspaniałym miejscem wsparcia dla całych rodzin, zwłaszcza dla tych, które przeżywają kryzysy wychowawcze. Tutaj dzieci mogą odrabiać lekcje, rozwijać swoje umiejętności i przede wszystkim spędzać dobrze czas – mówi marszałek. Dodaje, że wsparcie z unijnych funduszy popłynie także w kierunku szkolnictwa zawodowego. Podkreśla, że dzięki temu młodzi ludzie będą mogli odbywać płatne staże, a nauczyciele podnosić swoje kwalifikacje.
Po 6 nowych świetlic powstanie w gminach Masłów oraz Morawica. Opiekę w nich znajdzie łącznie 116 dzieci i 15 rodziców. Z kolei Związek Harcerstwa Polskiego zadba o utworzenie 12 świetlic podwórkowych w regionie. Te powstaną m. in. w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim i w Końskich. Hm. Arkadiusz Szostak, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej mówi, że takie świetlice są miejscem, gdzie młodzież może się rozwijać i brać udział w różnych aktywnościach zamiast spędzać czas przed komputerem.
– To także poznawanie naszego regionu, przyrody i historii. Największy nacisk kładziemy na pracę metodą harcerską. Będziemy wyjeżdżać na biwaki leśne, żeby zapoznać się z przyroda, ale tez zwyczajnie spędzić w lesie trochę czasu – mówi.
Komendant liczy, że w aktywnościach będą uczestniczyć także rodzice. Rekrutacja chętnych rozpocznie się we wrześniu w powiatach, gdzie projekt będzie realizowany. Zajęcia rozpoczną się w połowie miesiąca.
Duże wsparcie otrzymają też uczniowie ze szkół branżowych i techników. Z płatnych stażów u pracodawców skorzysta ponad 600 uczniów, z kolei ponad 700 weźmie udział w specjalistycznych kursach i szkoleniach zawodowych.
Agnieszka Sobocha, wicedyrektor Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej mówi, że wraz z Fundacją Restart przygotowali ofertę dla uczniów technikum.
– Uczniowie będą mogli skorzystać z dodatkowych kursów i szkoleń, takich jak nowoczesna koloryzacja czy barbering dla przyszłych fryzjerów, autoCAD dla mechaników, czy zdobienie ciast i wypieki cukiernicze dla cukierników. Zorganizujemy też płatne staże u pracodawców – informuje.
Projekt rozpocznie się już we wrześniu. Uczniowie do udziału zarówno w stażach, jak i kursach mogą się dobrowolnie zgłaszać.