Odmowa wygaszenia mandatu radnej PiS, podwyżki stawek podatku od nieruchomości, likwidacja darmowego postoju w Strefie Płatnego Parkowania, a także przekazanie kompetencji prezydent Kielc w sprawie dzierżawy nieruchomości należących do Kieleckiego Parku Technologicznego. To najważniejsze tematy jakie zostaną poruszone przez kieleckich radnych podczas jutrzejszego (czwartek, 29 sierpnia) posiedzenia Rady Miasta Kielce.
Jednym z najważniejszych punktów obrad będzie propozycja władz miasta dotycząca likwidacji darmowego postoju. Anna Mazur-Kałuża, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Perspektywy wyjaśnia, że prezydent Kielc wprowadzi do porządku obrad poprawkę zakładającą kompromisowe rozwiązanie w zakresie zmian w Strefie Płatnego Parkowania.
– Doszliśmy do kompromisu, aby nie likwidować całkowicie darmowego postoju w centrum. Zgodnie z sugestiami naszego klubu nieodpłatny czas parkowania zostanie skrócony z 45 do 30 minut. Po prostu uważamy, że jest to duże udogodnienie dla mieszkańców, a 30 minut w pełni wystarczy, by załatwić wiele spraw w śródmieściu – mówi.
Radni pochylą się także nad projektem uchwały dotyczącej podwyższenia opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w żłobku. Marcin Stępniewski, wiceprzewodniczący rady miasta i szef klubu Prawa i Sprawiedliwości nie wyklucza, że i w tym przypadku zgłoszona zostanie poprawka do uchwały.
– O ile podwyżki dotyczące pobytu wpisują się w rządowe programy, to jednak podwyżki za wyżywienie wzrosną o ponad 50 proc., a to dla wielu osób może stanowić pokaźną kwotę w skali miesiąca. Stąd niewykluczone, że nasz klub złoży poprawkę w zakresie właśnie tej opłaty. Wspomniana stawka ma wzrosnąć z 9 do 14 zł miesięcznie – podkreśla.
Radni zdecydują też o tym czy przekazać prezydentowi Kielc możliwość bezpośredniego decydowania w sprawie dzierżawienia powierzchni w Kieleckim Parku Technologicznym. Karol Wilczyński, przewodniczący rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej wyjaśnia, że zgodnie z zapisami uchwały przygotowanej przez władze miasta decyzję o podnajmie ma podejmować dyrektor KPT po uprzedniej zgodzie prezydenta Kielc.
– Do tej pory niezbędne było w tym celu podjęcie każdorazowo uchwały rady miasta. To z kolei powodowało brak możliwości szybkiego procedowania takich próśb pomiędzy poszczególnymi sesjami – wyjaśnia.
Radni będą głosować także w sprawie odmowy wygaszenia mandatu radnej z klubu PiS, Natalii Rajtar. Jak się okazało do urzędu miasta wpłynęło zawiadomienie zgłoszone przez jednego z mieszkańców Kielc, który pytał o to czy radna miała prawo kandydować do rady miasta nie będąc jednocześnie zamieszkałą na terenie miasta.
– W ramach przysługujących mi w tym zakresie kompetencji poprosiłem o wyjaśnienie pisemne, a także zwróciłem się o weryfikację tej sprawy przez miasto co do adresu zamieszkania radnej. Na podstawie przeprowadzonej weryfikacji okazało się, że nie doszło do żadnych nieprawidłowości w tym temacie – tłumaczy.
Co więcej, w obradach sierpniowej sesji Rady Miasta Kielce będzie mógł wziąć udział radny Lewicy, Marcin Chłodnicki. Jak informowaliśmy, komisarz wyborczy wszczął w jego sprawie procedurę wygaszenia mandatu. Powodem podjęcia tych działań miały być wątpliwości co do możliwość naruszenia art. 24b. ustawy o samorządzie gminnym. Czyli sytuacja, w której osoba wybrana na funkcję radnego nie może świadczyć pracy w strukturach samorządu. Karol Wilczyński wyjaśnia, że na podstawie opinii prawnej sporządzonej przez radców prawnych urzędu miasta Marcin Chłodnicki może pełnić funkcję radnego do momentu uprawomocnienia się wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Początek obrad o godz. 9.00.