Przyrodnicy z całej Polski apelują o objęcie Lasów Suchedniowskich ochroną rezerwatową. Do ministra klimatu i środowiska trafił list otwarty w tej sprawie. Podpisało się pod nim około 150 naukowców. Wśród nich są członkowie Stowarzyszenia Przyrodników „Ostoja” z doktorem Bartoszem Piwowarskim na czele.
Jak mówi botanik, Lasy Suchedniowskie są częścią Puszczy Świętokrzyskiej, jednego z najcenniejszych terenów w Polsce.
– Są tutaj lasy naturalne, które niczym nie ustępują Puszczy Białowieskiej czy Puszczy Karpackiej. Znajdują się tu gatunki puszczańskie, gatunki starych lasów, które nie występują nigdzie indziej poza tymi trzema obszarami – tłumaczy.
Doktor Bartosz Piwowarski dodaje, że na terenie Lasów Suchedniowskich można zobaczyć między innymi bardzo rzadkie gatunki owadów oraz cenne zbiorowiska roślinne.
– Z takich gatunków ciekawych chrząszczy to przykładowo zgniotek cynobrowy, czy bardzo rzadki ponurek Schneidera. Jeżeli chodzi o rośliny, to na pewno zobaczymy buczyny karpackie oraz jedlinę polską. Ale też pomnik przyrody, czyli bardzo rzadkiego na tym terenie cisa pospolitego – tłumaczy botanik.
Naukowcy, którzy podpisali się pod listem otwartym do ministra chcą, aby ochroną rezerwatową objęto ponad 3 tysiące hektarów Lasów Suchedniowskich.