31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienia Sierpniowe, które stały się zaczątkiem dziesięciomilionowego ruchu mającego przyczynić się do upadku komunizmu w Europie. W sierpniu 1980 r. według oficjalnych danych strajkowało ok. 700 zakładów pracy (700 tys. osób). Liczbę działaczy „Solidarności” w latach 1980–1981 szacuje się na 9–10 mln.
Powołano Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, który sformułował 21 postulatów. Najważniejsze dotyczyły utworzenia prawdziwie wolnych i niezależnych związków zawodowych i upamiętnienia ofiar tragedii grudnia 1970 r. Na czele protestu stanął Lech Wałęsa.
Waldemar Bartosz, przewodniczący Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność zaznacza, że to była data fundamentalna.
– Sierpień dla mnie i myślę, że nie tylko dla mnie to jest fundament, kamień węgielny nowej Rzeczpospolitej. To pokazało, że można dokonać zmian, o czym w świecie nie zawsze się pamięta. Gdyby nie było Solidarności nie padłby Mur Berliński. Dla mnie to były tak samo przełomowe wydarzenia, jak rok 1918, kiedy Polska odzyskała niepodległość – podkreśla.
Zdaniem Waldemara Bartosz ówczesnego 10 milionowego ruchu nie dało się zatrzymać i władze komunistyczne zdawały sobie z tego sprawę.
– Dzisiaj mamy wgląd do dokumentów, które wcześniej były niedostępne, np. protokoły Biura Politycznego PZPR, z których jasno wynika, że ówczesne władze nie mogły liczyć na pomoc Moskwy. Sowieci byli zajęci wojną w Afganistanie i nie stać ich było na walkę, na dwa fronty. Jest słynne powiedzenie Jaruzelskiego z posiedzenia politbiura, że towarzysze ze Wschodu nam już nie pomogą. Wprawdzie Sowieci namawiali Jaruzelskiego, żeby stłumił bunty własnymi siłami i próbował to zrobić choćby 13 grudnia 1981 roku, ale nieskutecznie jak się okazało – wyjaśnia.
W sobotę (31 sierpnia) w Kielcach odbędą się uroczystości upamiętniające 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. O godzinie 17.40 przed tablicą upamiętniającą powstanie Solidarności na Skwerze im. Stefana Żeromskiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. O godzinie 18.00 w bazylice katedralnej odprawiona zostanie msza pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Kalety. Po jej zakończeniu uczestnicy przejdą na Plac Najświętszej Marii Panny przed pomnik patrona Solidarności bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam również złożone zostaną kwiaty, a potem będzie czas na wspomnienia i wspólne śpiewanie pieśni solidarnościowych.
W Sandomierzu uroczystości z okazji 44 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych rozpoczną się mszą świętą o godzinie 17.30 w bazylice katedralnej. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik „Płomień Nadziei” na Skwerze Solidarności, gdzie władze miasta, powiatu, Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz radni złożą wiązanki kwiatów.