We wtorek (3 września) w Kielcach rozpoczynają się jedne z największych targów zbrojeniowych w Europie. W ramach XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentuje się 769 wystawców z różnych stron świata, najwięcej z Australii, USA i Wielkiej Brytanii.
Prezes kieleckiego ośrodka wystawienniczego Andrzej Mochoń zwraca uwagę, że ta impreza ma dwóch głównych odbiorców.
– To są przede wszystkim wojskowi. Dla polskiej kadry dowódczej, oficerskiej, a także dla zwykłych żołnierzy to właściwie jedyna okazja, by zobaczyć nowości z bliska, a nie w internecie. Te nowości są pokazywane na różnych targach w świecie, ale uczestniczy w nich zwykle tylko kilka osób z Ministerstwa Obrony Narodowej. Druga grupa odbiorców to ludzie z przemysłu, którzy produkują, bądź mogą produkować dla przemysłu obronnego. Każdy przemysł obronny otoczony jest dużym wianuszkiem firm-kooperantów. Także mamy tu specjalistów zarówno samych firm przemysłu obronnego, jak i innych firm przemysłowych i usługowych, które np. mają własne pomysły na nowe technologie dla wojska – wymienia prezes Targów Kielce.
Do najciekawszych elementów wojskowej technologii, jakie zostaną zaprezentowane w Kielcach, Andrzej Mochoń zalicza przede wszystkim ciężki sprzęt, który stoi w większości na zewnątrz.
– Chociaż czołg koreański wjechał do hali, mimo że jego gabaryty były niemal dokładnie takie jak bramy, ale podobno kierował nim uznany mistrz koreański i udało się. Na zewnątrz zobaczymy systemy łączności, czyli radary, a także czołgi, w tym wszystkie jakie posiada polska armia: Leoparda, Abramsa, nowy czołg koreański, do tego armatohaubice. Polska Grupa Zbrojeniowa zaprezentuje Kraba i Raka, będzie Borsuk, którego prototypy pojawiały się kiedyś na targach. Będą także drony – te które latają, a także pojazdy autonomiczne lądowe, które służą rozpoznaniu – wymienia gość Radia Kielce.
Dzień otwarty dla wszystkich chętnych, którzy chcą zobaczyć najnowsze wojskowe sprzęty zaplanowano na sobotę, 7 września.
Za dwa lata, w 2026 roku, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego – jako pierwsza duża impreza wystawiennicza – ma się odbyć w nowej hali. Andrzej Mochoń informuje, że łopata pod planowaną inwestycję zostanie wbita pod koniec marca 2025 roku. Dodaje, że koncepcja przebudowy jest już gotowa i rozpoczęły się procedury przetargowe w systemie zaprojektuj i wybuduj.
– Wyburzymy prawie całą istniejącą halę G i na tym miejscu powstanie nowa hala, która będzie płynnie przechodzić w nową halę H. Będzie możliwość podziału tej dużej przestrzeni kubaturowej na dwie, a także użycia jej jako jednej hali. W sumie, w efekcie tych prac wzbogacimy się o prawie 12 tys. metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni i 3 tys. metrów na antresoli pomiędzy nowymi halami. To zmieni wygląd targów, umożliwi robienie kilku imprez w tym samym czasie i da nowe możliwości wystawcom – podkreśla prezes Targów Kielce.
W uroczystym otwarciu tegorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach wezmą udział Prezydent RP Andrzej Duda, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i marszałek sejmu Szymon Hołownia. Dodatkowym elementem tegorocznej edycji MSPO będzie wystawa pod hasłem „25 lat Polski w NATO – 25 lat bezpieczeństwa” przygotowana przez Wojsko Polskie.