– Budowa Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar nie była łatwym przedsięwzięciem, ponieważ zbiegła się przede wszystkim z pandemią koronawirusa i wojną na Ukrainie, a przez to wiązała się z przerwaniem łańcuchów dostaw i niemożnością zakupu pewnych urządzeń, ale efekt jest imponujący – powiedział prof. Jacek Semaniak, prezes GUM.
W poniedziałek (9 września) w Kielcach oficjalne otwarcie kampusu.
– Efekt, to jest piękna architektura, to są unikatowe laboratoria w skali europejskiej, podziwiane nie tylko przez nas, bo udało się tam osiągnąć parametry pracy, które nawet przewyższają nasze oczekiwania, ale też przez gości z zagranicy. Metrolodzy potrafią docenić warunki laboratoryjne, które zapewniamy w tym miejscu – dodał.
Kampus stanowi osiem nowoczesnych budynków, spośród których sześć to laboratoria. Część z nich jest zawieszona na specjalnych hakach, by żadne drgania nie przeszkadzały w pomiarach. Prezes GUM podkreślił, że zadaniem wybudowanych w Kielcach laboratoriów badawczych jest zwiększenie konkurencyjności polskich firm, w czym pomóc ma praca metrologów.
– Metrologia leży u podstaw postępu technologicznego, zabezpiecza funkcjonowanie gospodarki danego państwa, ale też funkcjonowanie społeczeństwa. Sprzyja również tworzeniu nowych rozwiązań, nowych technologii, gdy trzeba przetestować z dużą dokładnością, czy to, co zamierza się produkować może funkcjonować w określonych warunkach, jeżeli jest wykonane z odpowiednią precyzją. Temu właśnie służy Narodowy Instytut Metrologii, który ma bardzo wysoką pozycję w każdym kraju – podkreślił prezes GUM.
Prof. Jacek Semaniak dodał, że w oparciu o powstałą w Kielcach bazę laboratoryjną udało się stworzyć takie warunki do badań, aby móc realizować cele zlecane przez przedsiębiorców. Służy temu porozumienie konsorcyjne z Politechniką Świętokrzyską. Główny Urząd Miar odpowiedzialny jest za badania naukowe, a uczelnia za komercjalizację ich wyników oraz za realizację konkretnych zleceń na potrzeby przemysłu i biznesu w regionie.
– Spodziewam się, że będziemy silnym atraktorem także dla przedsiębiorstw z innych regionów kraju oraz z zagranicy – zaznaczył.
Gość Radia Kielce podkreślił, że kieleckie laboratoria są jednymi z najnowocześniejszych w Europie. Na przykład laboratorium akustyczne może badać emitery i urządzenia rejestrujące dźwięk. W kampusie są też laboratoria: masy, długości, czasu, częstotliwości, termometrii, informatycznego wsparcia metrologii.
Prezes GUM poinformował, że na oficjalnym otwarciu kampusu będą goście z Polski i innych krajów, będzie także dyrektor Międzynarodowego Biura Wag i Miar w Sevres koło Paryża.
Świętokrzyski kampus przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców regionu. W sobotę, od godz. 17.00 do 22.00 odbędzie się „Wieczór z metrologią”. Będzie można zobaczyć, jak wygląda architektura obiektów, jaka jest specyfika laboratoriów, legendarnej komory akustycznej, bezechowej. W niedzielę natomiast, od godz. 12.00 trwać będzie piknik metrologiczny z nauką na wesoło, a od przyszłego poniedziałku rozpocznie się trzydniowa międzynarodowa konferencja metrologów.
W planach jest budowa kolejnego laboratorium w Kielcach. Placówka ma zajmować się elektrycznością i magnetyzmem, będzie m.in. badać kompatybilność elektromagnetyczną pojazdów z napędem elektrycznym, hybrydowym i wodorowym. Będzie to jedyne takie laboratorium w Europie.