Spacery, wystawy, wykłady, koncert czy wspólne tworzenie tkaniny – tak różnorodna oferta znalazła się w programie Europejskich Dni Dziedzictwa. Pod ich znakiem upłynie wrzesień.
Jak wyjaśnia dr Katarzyna Jedynak z departamentu kultury, edukacji i dziedzictwa narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, to czas, kiedy mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Zaznaczyła jednak, że pierwotnie miały inny charakter.
– Ideą Europejskich Dni Dziedzictwa była chęć pokazania zabytków, które na co dzień są zamknięte, z różnych powodów. W związku z tym we Francji zrodził się pomysł, by w jeden dzień w roku stworzyć okazję do pokazana takiego zabytku – mówi.
Ten pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem odbiorców i zaowocował tym, że w 1991 roku Rada Europy wprowadziła Europejskie Dni Dziedzictwa na Starym Kontynencie. Polska włączyła się w tę ideę w 1993 roku.
Katarzyna Jedynak zauważa, że zabytki stawały się coraz bardziej dostępne, więc zmienił się charakter tego wydarzenia.
– Obecnie bardziej nawiązuje do niematerialnego dziedzictwa, do pokazywania pewnych cech charakterystycznych dla subregionów europejskich, dla społeczności, które wyróżniają się, posiadają unikatowe właściwości tylko dla tej danej grupy. Stąd impreza odwołuje się do samego zabytku, ale ma też formę zwiedzania, oglądania jego zakamarków, bo teraz atrakcyjne są nie same sale wystawowe, ale właściciele tych zabytków pokazują czy to piwnice, czy strychy, miejsca, do których nie można wejść – zauważa.
Wydarzenia organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa mogą mieć różnych charakter.
– Te festyny wykłady, oprowadzania, wycieczki również nawiązuje do samej kultury regionu, do społeczności, która zamieszkuje ten region jest też elementem spajającym tę społeczność, pokazującym, że w danym regionie jest coś wyjątkowego – podkreśla.
W tegorocznym programie Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie świętokrzyskim znalazło się ponad 30 wydarzeń. Harmonogram i szczegóły znajdą Państwo na internetowej stronie projektu.