Po raz 12. z Kielc na Święty Krzyż wyjedzie w sobotę (14 września) rowerowa pielgrzymka pod patronatem i z udziałem biskupa Mariana Florczyka. Odbywa się ona co rok, z okazji uroczystości Podwyższenia Krzyża Świętego.
W sanktuarium na Świętym Krzyżu znajdują się bowiem fragmenty drzewa, na którym umarł Chrystus. To najcenniejsza relikwia dla chrześcijan.
Pielgrzymi wyjadą w sobotę o godzinie 9 z placu św. Jana Pawła II w Kielcach. Pokonają ponad 30 kilometrów. Chętni jeszcze w piątek (13 września) mogą się zgłaszać w sekretariacie kieleckiej Caritas. W sytuacjach wyjątkowych można zapisać się w sobotę, przed wyjazdem – informuje ks. Krzysztof Banasik, diecezjalny duszpasterz sportowców.
– Trzeba wziąć pod uwagę możliwości zdrowotne. Trasa jest dosyć długa i wymagająca. Wiemy, że są tam niemałe podjazdy, zwłaszcza ten ostatni, na górę Świętego Krzyża. Z Kielc jedziemy przez Cedzynę, Bęczków, Krajno do Bielin. Stamtąd udajemy się przez Hutę Szklaną do sanktuarium. Po drodze przewidziane są postoje – mówi duchowny.
Inicjatywa jest alternatywą dla pieszego rajdu pielgrzymkowego na Święty Krzyż, który także odbywa się we wrześniu (w tym roku 28 września).
– Ksiądz biskup pomyślał, że skoro jest rajd pieszy, to powinien powstać także rowerowy, bo rowerzyści coraz częściej przemierzają trasy do różnych sanktuariów, choćby na Jasną Górę. A przecież Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium, miejsce szczególne dla naszego regionu, promieniujące duchowością od wielu wieków. Wielu uczestników bardzo sobie ceni, że mogą na rowerach pielgrzymować na Święty Krzyż – podkreśla ks. Krzysztof Banasik.
W tym roku pielgrzymka odbywa się w dniu głównych uroczystości odpustowych na Świętym Krzyżu. O godzinie 12 przy ołtarzu polowym odbędzie się msza św. pod przewodnictwem biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Natomiast uczestnicy rowerowej pielgrzymki wezmą udział we mszy świętej o godzinie 14 w kaplicy Oleśnickich, gdzie przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego. Liturgii będzie przewodniczył biskup Marian Florczyk.
Po drodze nad bezpieczeństwem rowerzystów będzie czuwać policja. Każdy uczestnik podpisuje regulamin pielgrzymki i wnosi opłatę w wysokości 10 zł. Kwota ta pokrywa wsparcie techniczne i medyczne udzielane na trasie oraz koszty ubezpieczenia. Osoby niepełnoletnie muszą być pod opieką dorosłych. Będzie także możliwość powrotu autokarem. W przypadku dużej liczby uczestników, pierwszeństwo będą miały osoby starsze.
Ks. Krzysztof Banasik podkreśla, że niewielkie opady deszczu nie przeszkodzą pielgrzymom, ale w sytuacji wyjątkowo niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogłyby być niebezpieczne dla uczestników, pielgrzymka może zostać odwołana lub przeniesiona na inny dzień.