Dorosłe niepełnosprawne osoby będą miały swoje miejsce w Starachowicach. Powstanie tu Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przeznaczone głównie dla dorosłych osób niesamodzielnych, którymi nie mogą się już zająć rodzice.
Centrum ma być wybudowane na dawnym boisku na osiedlu Żeromskiego, mówi prezydent Marek Materek.
– Chcemy w ten sposób wspomóc osoby niesamodzielne, osoby z niepełnosprawnościami w momencie, kiedy tracą rodziców czy inne osoby, które sprawowały nad nimi opiekę. Takich sytuacji w naszym mieście mamy coraz więcej. Są to m.in. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, który funkcjonuje od wielu lat przy ul. Reja. Dla tych osób chcemy utworzyć miejsce z opieką nocną, by pod okiem opiekunów czuli się bezpiecznie.
Potrzebę powstawania takich miejsc jak Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne potwierdza prezes Fundacji Promyk Uśmiechu Zuzanna Plewińska. Sama jest mamą 9-letniego Antosia, który zmaga się z wieloma chorobami, a dodatkowo prowadząc Fundację spotyka się z rodzicami dorosłych osób niepełnosprawnych:
– Ja sama się zastanawiam, co będzie z Antosiem, kiedy mnie zabraknie. Dodatkowo rodzice potrzebują czasu na odpoczynek dla siebie, trzeba pamiętać, że opieka nad osobą niepełnosprawną jest bardzo wyczerpująca i fizycznie i psychicznie. Takie miejsca powinny powstawać w każdym mieście.
Budynek Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego zaprojektowano jako obiekt parterowy o powierzchni użytkowej 472 metrów kwadratowych. Wykonawca będzie zobowiązany postawić obiekt od podstaw, wraz z zagospodarowaniem terenu, czyli budową dróg, ogrodzenia, oświetlenia i zieleni. Wejścia do budynku dostosowano dla osób niepełnosprawnych.
W ramach przetargu wpłynęło 10 ofert od firm chętnych podjąć się tego zadania. Ostatecznie za prawie 4,2 miliona złotych inwestycję zrealizuje firma z Ostrowca Świętokrzyskiego „Ostrowiecki Kombinat Budowlany SA”.
Prace mają potrwać do końca października 2025 roku.
Starachowice planują także utworzyć Środowiskowy Dom Samopomocy Społecznej dla osób chorych na Alzheimera. Miałby się mieścić w dawnym budynku Ośrodka Gimnastyki Korekcyjnej. Dotychczas udało się przeprowadzić prace wewnątrz budynku, a miasto zabiega o pieniądze na prace zewnętrzne i wyposażenie.