50 dzieci z powiatu kłodzkiego, przyjdzie do Chęcin. Wypoczynek organizują im władze kieleckiego powiatu.
Tomasz Dulny, wicestarosta tłumaczy, że uczestnicy pochodzą z miejscowości zniszczonych przez powódź.
– Zadeklarowaliśmy, że jesteśmy w stanie przyjąć pięćdziesięcioosobową grupę dzieci i młodzieży w ramach „zielonej szkoły” do naszej placówki w Chęcinach, czyli Powiatowego Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Zapewniamy transport dzieci, wyżywienie, nocleg oraz organizację różnych atrakcji turystycznych – informuje wicestarosta.
Na razie nie wiadomo, kiedy uczniowie z powiatu kłodzkiego przyjadą do Chęcin, trwają konsultacje ze szkołami. Tomasz Dulny podkreśla, że przyjęcie dzieci to tylko jedna z form pomocy, w którą zaangażowało się kieleckie starostwo. Oprócz tego prowadzona jest zbiórka rzeczy potrzebnych dla ofiar powodzi. Uczniom z zalanych terenów władze powiatu chcą zapewnić wyprawki szkolne.
– Liczymy na pomoc firm, hurtowni – mówi wicestarosta.
Piotr Łojek, świętokrzyski kurator oświaty informuje, że na razie jest to jedyny samorząd świętokrzyski, o którym wie, że zdecydował się przyjąć uczniów z terenów dotkniętych powodzią. Jest szansa, że takich przypadków będzie więcej, choć jak przyznaje kurator – część samorządów może mieć problem ze znalezieniem noclegów dla dzieci.
– Internaty i bursy są zajęte, bo trwa rok szkolny. Myślę jednak, że w naszym regionie są dostępne wolne miejsca noclegowe w różnych placówkach. Wyślę dziś apel do organów prowadzących szkoły, samorządowców, aby podjęli taki trud i chcieli zorganizować zajęcia – zapowiada Piotr Łojek.
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło internetowy system, który umożliwia organizację „zielonej szkoły”. Szkoły poszkodowane w wyniku powodzi mogą zgłaszać chęć wysłania swoich uczniów do regionów, których kataklizm nie dotknął.