Cezary Łutowicz – sandomierskie złotnik i artysta został dzisiaj Honorowym Obywatelem Miasta Sandomierza. Uroczyste nadanie tytułu odbyło się na sesji Rady Miasta.
Uhonorowany powiedział, że jest to dla niego miłe i zaszczytne wyróżnienie. Złotnik 52 lata temu jako pierwszy użył krzemienia pasiastego w biżuterii. Jest to wyjątkowy kamień, występujący tylko w jednym miejscu na świecie, czyli w Krzemionkach Opatowskich. Jubiler zetknął się z nim przyjeżdżając do Sandomierza ze Słupska skąd pochodzi.
Jak mówi – obcy widzi więcej – i zauważył potencjał w tym kamieniu. Po latach Cezary Łutowicz nie ukrywa satysfakcji z tego, co osiągnął, choć początki były trudne, bo niektórzy delikatnie mówiąc z powątpiewaniem podchodzili do pomysłu, aby kamień wykorzystywany w neolicie do wyrobu krzemiennych siekierek użyć w biżuterii.
– Mamy teraz prawdziwie polski kamień, bo bursztyn posiadają wszystkie kraje nadbałtyckie, a ten jest tylko nasz – powiedział Cezary Łutowicz.
Burmistrz Sandomierza Paweł Niedźwiedź podziękował mu za jego wkład w promocję miasta i krzemienia pasiastego.
– Naprawdę niewiele jest osób, które równie pięknie zasłużyły się jak pan, to historyczna chwila, pięknie dziękujemy – stwierdził burmistrz.
Przypomniał, że łańcuch ceremonialny burmistrza miasta wykonany jest właśnie przez mistrza Łutowicza.
Podczas sesji laudację wygłosił Marek Rożek – prezes Klubu Miłośników Sandomierza. To właśnie kub był wnioskodawcą nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierza dla Cezarego Łutowicza.
W laudacji przypomniane zostały największe osiągnięcia złotnika i artysty w tym m.in jego wystawy w biżuterii na Expo w Mediolanie i Kazachstanie, wystawa w Indiach obecność jego prac w kilkunastu muzach i galeriach w Polsce oraz w muzeum w Watykanie. Biżuterię Cezarego Łutowicza noszą dyplomaci, a także królowa Belgii Matylda oraz takie gwiazdy jak Victoria Beckham i Robbie Williams.
W gronie Honorowych Obywateli Miasta Sandomierza jest m.in św. Jan Paweł II, dr Janusz Kamocki – znany etnograf i żołnierz Armii Krajowej, prof. Andrzej Schinzel – ceniony matematyk, Aleksander Patkowski – twórca polskiego regionalizmu, Karol Bielecki – utytułowany piłkarz ręczny i Karol Bury- kasztelan Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.