– Trwa rekrutacja uzupełniająca na studia w Politechnice Świętokrzyskiej. Do piątku, 27 września, młodzi ludzie muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające chęć podjęcia nauki na kieleckiej uczelni. W przyszłym tygodniu ogłoszone zostaną listy osób przyjętych – poinformował prof. Paweł Kossakowski, prorektor ds. rozwoju Politechniki Świętokrzyskiej.
Prorektor dodał, że uczelnia w ostatnim czasie poczyniła gigantyczne inwestycje. Ma 140 laboratoriów i unikatowy w skali europejskiej sprzęt badawczy. Politechnika Świętokrzyska zacieśnia współpracę z przemysłem, także zbrojeniowym. Podczas Międzynarodowego Salonu Obronnego w Kielcach podpisała umowę z południowokoreańskim koncernem Hanwha Aerospace.
– Planujemy szeroką współpracę, jeśli chodzi o wymianę kompetencji w zakresie obronności. Firma Hanwha jest dużym graczem na rynku zbrojeniowym. To jest główny dostawca uzbrojenia dla RP. Drugi podmiot, z którym nawiązaliśmy współpracę to Chung-Ang University również z Korei. W pierwszym etapie planujemy wymianę kadry naukowej i studentów. Myślimy też, by razem starać się o środki finansowe, granty i wdrożenia – mówił profesor.
Politechnika wspólnie z Głównym Urzędem Miar tworzy konsorcjum zarządzające świętokrzyskim kampusem laboratoryjnym GUM. GUM odpowiada za działalność stricte naukową kampusu, natomiast uczelnia za komercjalizację wyników badań. Rolą politechniki jest współpraca z przedsiębiorcami, z przemysłem.
– Powołaliśmy w tym roku jednostkę uczelnianą pod nazwą INTERLAB. To zaawansowane laboratorium technik pomiarowych. W jego skład wchodzi pięć pracowni pomiaru wielkości geometrycznych, przewodności cieplnej, dyfuzyjności, momentu siły, pomiarów geodezyjnych i oceny paliw. Zespół naukowy liczy 15 osób. Ta jednostka została powołana do działalności komercyjnej – powiedział. – Drugi element to przygotowanie oferty komercyjnej dla przedsiębiorców. Musimy wycenić choćby godzinę pracy pracowni – dodał gość Radia Kielce.
Politechnika Świętokrzyska złożyła również projekt do Agencji Badań Medycznych w zakresie genetycznych badań onkologicznych. Jest on o tyle ciekawy, że wykracza mocno poza profil uczelni. Politechnika odpowiadałaby za obróbkę danych. Badania byłyby prowadzone w komorze bezechowej w kampusie laboratoryjnym.
Prof. Paweł Kossakowski zaznaczył, że uczelnia stara się prowadzić badania interdyscyplinarne. Kampus ma wręcz nieograniczone możliwości naukowe. Swoją ofertę komercyjną udostępni przedsiębiorcom. Ma ona być gotowa do końca roku.