Muzeum Zamkowe w Sandomierzu otworzy we wtorek (29 października) wystawę pt. „Sandomierskie ślady Jarosława Iwaszkiewicza”. Jak powiedział dyrektor instytucji dr Mikołaj Getka-Kenig, będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń w tym roku.
Wystawa ma przede wszystkim przypomnieć ścisłe związki pisarza z Sandomierzem, który odwiedzał miasto już od okresu międzywojennego, aż do końca życia. Sandomierz odegrał dużą rolę w jego życiu, autor poświęcał mu sporo miejsca w swojej twórczości.
– Muzeum Zamkowe w Sandomierzu ma obszerną kolekcję pamiątek po Jarosławie Iwaszkiewiczu. Przez wiele lat w królewskim mieście istniało muzeum jego imienia przy ul. Katedralnej, a potem oddział literatury, który funkcjonuje do dziś w strukturach sandomierskiego muzeum. Wystawa będzie okazją do przypomnienia cennej kolekcji, która przemawia za tym, aby reaktywować muzeum literatury – dodał Mikołaj Getka-Kenig.
Na wystawie można będzie zobaczyć m.in. skany rękopisów wierszy Jarosława Iwaszkiewicza, opowiadanie pt. „Zygfryd” w nietypowej aranżacji, będzie również część poświęcona „Czerwonym tarczom”, jak również listy i fotografie – poinformowała Sylwia Radzimowska-Zasuwa z Działu Literatury w Muzeum Zamkowym. Oprócz tego będą osobiste pamiątki po Iwaszkiewiczu, np. jego płaszcz, okulary, przycisk do papieru oraz kapelusze, ponieważ kolekcjonował nietypowe nakrycia głowy. Wystawa zostanie zorganizowana w trzech salach ekspozycyjnych.
– Pamiątki, które będą prezentowane pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Zamkowego, jak również z Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, ponadto z Biblioteki Narodowej, od rodziny pisarza i od spadkobierców Henryka Hermanowicza – poinformował jeden z kuratorów wystawy, Marcin Jeżyna.
Ekspozycję przygotowano z okazji 130. rocznicy urodzin Jarosława Iwaszkiewicza. Uroczyste otwarcie odbędzie się we wtorek (29 października) o godz. 18.00. Wystawa będzie czynna do połowy maja przyszłego roku.
Jarosław Iwaszkiewicz urodził się 20 lutego 1894 roku. Był poetą, prozaikiem, współtwórcą grupy „Skamander”, wieloletnim redaktorem naczelnym „Twórczości”.