Ceramika użytkowa i ozdobna będzie od dziś prezentowana na wystawie czasowej w Pałacu Wielopolskich w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zgromadzono ponad 300 przedmiotów prezentujących dorobek garncarski z okolic Ostrowca, Suchedniowa oraz Iłży.
– Przesłaniem wystawy jest pokazanie jednego z najstarszych zawodów, jakim jest garncarstwo – mówi kurator wystawy Barbara Dzioba.
– Część wystawy poświęcona jest ceramice z neolitu, później pokazujemy przedmioty z XIX wieku, czyli ceramikę szlachetną z Rędocin, Szczekocin i z Denkowa, jednak większość ekspozycji stanowi ceramika ludowa z naszych zbiorów i muzeum w Kielcach oraz w Iłży. Przestrzeń uzupełniają zdjęcia Aleksandra Salija z cyklu „Ostrowieccy garncarze. Rodzina Górczyńskich” oraz fotografie przedstawiające garncarzy z Ostrowca i okolic wykonane przez Stanisława Sudnika – dodaje.
Barbara Dzioba podkreśla, że garncarstwo rozwijało się prężnie w okolicy Ostrowca ze względu na występowanie na tym terenie surowców mineralnych takich jak glina czy biała glinka, które służyły do wyrobu ceramiki. Miejsca ich występowania to głównie Denków i Kąty Denkowskie.
– Mamy też przykłady ceramiki szlachetnej z XIX wieku, kiedy właścicielem fabryki fajansu w Denkowie był Gabriel Weiss. Uważam, że garncarze musieli mieć zmysł artystyczny, żeby wykonywać takie przedmioty. Nie wystarczyły umiejętności rzemieślnicze, konieczne były zdolności artystyczne – zaznacza.
Przy produkcji ceramiki w większości używano szkliwa, a powody jego użytkowania były różnorakie. Figurkom ozdobnym dawało ładny wygląd, z kolei naczyniom użytkowym przedłużało okres użytkowania, a ze względu na przeznaczenie przedmioty szkliwione były albo od wewnątrz albo na zewnątrz.
Wernisaż wystawy zaplanowano dziś (13 października) na godzinę 16.00. Wystawa prezentowana będzie do połowy stycznia 2025 roku.