Na procesie zjednoczenia politycznie skorzystała cała polska prawica, a przede wszystkim Polska – mówiła na antenie Radia Kielce poseł Anna Krupka, przewodnicząca świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości.
Odniosła się w ten sposób do połączenia PiS z Suwerenną Polską. Deklarację ideową w tej sprawie podpisali podczas sobotniej (12 października) konwencji w Przysusze Jarosław Kaczyński i Patryk Jaki.
– Zjednoczeni jesteśmy silniejsi. Będziemy w stanie rywalizować skutecznie w wyborach prezydenckich. Wkrótce przedstawimy naszego kandydata na prezydenta. To zjednoczenie sprawia, że jego szanse rosną – przekonywała Anna Krupka. Dodała, że kandydata PiS na Prezydenta RP poznamy w okolicach 11 listopada.
Anna Krupka podkreśliła, że celem podjętych działań jest odsunięcie rządu Donalda Tuska od władzy.
– My podczas kongresu przypominaliśmy też to, co było dobre w czasach rządów PiS, a przypomnę, że wtedy Polska rozwijała się 2,5 razy szybciej niż średnia Unii Europejskiej, 3 razy szybciej niż strefa euro i 4 razy szybciej niż Niemcy czy Francja – mówiła Anna Krupka, cytując sobotnie wystąpienie Mateusza Morawieckiego. – Dziś mamy bankructwo ekonomiczne, czyli rekordowy deficyt w budżecie, rekordowy dług i rekord niezrealizowanych obietnic – stwierdziła.
Zapytana o ewentualną współpracę z Konfederacją, poseł Anna Krupka powiedziała: – My jesteśmy otwarci na wszelkie rozmowy. Oczywiście, nasze szeregi są otwarte dla wszystkich, którzy chcą, tak jak my, odsunąć ten bardzo zły, fatalny dla Polski rząd Donalda Tuska – dodała.
Z kolei zapytana o to, czy Prawo i Sprawiedliwość planuje zmianę Konstytucji RP, Anna Krupka stwierdziła, że jej ugrupowanie chce przede wszystkim zagwarantować praworządność. – Jak dojdziemy do władzy, rozpoczniemy debatę o zmianie Konstytucji – dodała.
Anna Krupka poinformowała także, że 26 października odbędzie się zjazd regionalny Prawa i Sprawiedliwości w regionie świętokrzyskim.
– Kandydata rekomenduje prezes Jarosław Kaczyński, ale wierzę, że to mi powierzy kierowanie świętokrzyską organizacją Prawa i Sprawiedliwości. Oczywiście, jeżeli nasi członkowie na zjeździe tak zadecydują. W PiS wybory wyznacza statut partii. Prezes rekomenduje kandydata na prezesa okręgu, ale są także wybory zarządu wojewódzkiego i wojewódzkiej komisji rewizyjnej, gdzie można zgłaszać kandydatów. Wybór jest zawsze: można głosować „za” albo „przeciw”, można także się wstrzymać – oceniła, odpowiadając na pytanie, czy możliwe jest, aby w wyborach na szefa okręgu partii zgłosił się kontrkandydat.
We wspólnej deklaracji podpisanej przez Prawo i Sprawiedliwość i Suwerenną Polskę, oba ugrupowania zobowiązały się m.in. do pracy nad nową Konstytucją, odrzucenia Zielonego Ładu, obrony złotówki i walki z zakazem używania gotówki, a także odrzucenia ideologii gender. Powołano także komitet wykonawczy PiS, który będzie liczył 29 członków. Ma być tworzony przez młodych polityków.