To był aktywny weekend żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze ze 101, 102, 103 batalionu lekkiej piechoty, kompanii dowodzenia oraz kompanii szkolnej zrealizowali comiesięczne szkolenie w trybie rotacyjnym.
Blisko 500 żołnierzy 10 ŚBOT w miniony weekend, tj. 12-13 października zrealizowało comiesięczne szkolenie rotacyjne. Miejscami szkolenia zgodnie z założeniem WOT były Stałe Rejony Odpowiedzialności (SRO).
Żołnierze z sandomierskiego 102 blp zajęcia realizowali w Sandomierzu oraz na tak zwanej „zwałce”. W siedzibie batalionu instruktorzy prowadzili zajęcia w grupach specjalistycznych. Zrealizowana tematyka to m.in. ogniowe sposoby wysadzania, budowa i eksploatacja sprzętu strzelca wyborowego, elementy pierwszej pomocy, obsługa i eksploatacja radiostacji UKF, budowa i eksploatacja granatnika przeciwpancernego. Natomiast na terenie „zwałki” terytorialsi przeprowadzili zajęcia taktyczne – działania w obronie i kontakcie z przeciwnikiem. Żołnierze również zdawali coroczny egzamin z W-F.
Terytorialsi z kieleckiego 101 batalionu lekkiej piechoty realizowali zajęcia strzeleckie na strzelnicy w Jędrzejowie oraz zdawali coroczny egzamin z wychowania fizycznego. Żołnierze z ostrowieckiego 103 blp również zrealizowali zajęcia strzeleckie, lecz na strzelnicy w Ćmielowie. Również w okolicznych lasach przeprowadzili zajęcia z taktyki, tzw. pętlę taktyczną, która sprawdziła dotychczasowe wyszkolenie terytorialsów. Natomiast żołnierze z kompanii dowodzenia zrealizowali całodobowe zajęcia taktyczne tzw. „dobówkę”. Zajęcia były prowadzone bez przerwy przez 24 h i odbyły się wyłącznie na terenie wojskowym, Placu Ćwiczeń Taktycznych „Tarczownia” w Kielcach.
Żołnierze kompanii szkolnej kontynuowali rozpoczęte we wrześniu szkolenie podstawowe trybu weekendowego. Zajęcie te przygotowują nowych ochotników, przed złożeniem przysięgi wojskowej, trwają 16 dni lecz ten okres rozłożony jest na kolejne weekendy. Ta forma zajęć nie odbiega tematyką od szkolenia podstawowego, które jest realizowane w tradycyjnej formie. Podkreśla również uniwersalność i elastyczność służby w WOT.
-Terytorialność jest wpisana w nazwę naszego rodzaju sił zbrojnych. Ma dla nas wymiar szczególny. To nie tylko obszar na mapie, czy odległość z domu do pracy. W WOT rozumiemy to jako przynależność do społeczności i regionu, z którego się wywodzimy, który znamy „jak własną kieszeń”. Terytorialność dla żołnierzy WOT oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów – stąd wprost wywodzi się misja formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – podkreśla por. Daniel WOŚ oficer prasowy 10 ŚBOT.
Prowadzenie dwudniowych szkoleń rotacyjnych poza terenami wojskowymi jest już w Wojskach Obrony Terytorialnej normą, a nie wyjątkiem. Zajęcia prowadzone poza terenami wojskowych placów ćwiczeń cechuje większy realizm. Dzięki nim żołnierze mogą lepiej poznać teren, za którego obronę i ochronę odpowiadają. Ważne jest również praktyczne zaznaczenie obecności żołnierzy OT w Stałym Rejonie Odpowiedzialności i kontakt z miejscową ludnością.